Mimar Sinan’ın Eseri Sahibi Tarafından Satılıyor

Osmanlı mimarisi denince akla gelen ilk isim olan Mimar Sinan’ın Fener’de Museviler için havuzlu olarak tasarladığı Cibali Ayakapı Hamamı atıl duruma düşmesi nedeniyle sahibi tarafından 3 milyon USD’ye satılıyor. 453 yıllık yapının restorasyonunu yapmaya güçleri yetmeyeceğini söyleyen hamamın sahibi; “Gücümüz yetseydi kesinlikle satmazdık. O yüzden bunu başarabilecek güçlü yatırımcılar arıyoruz.” dedi.

Türk mimarisinin en önemli ismi olan Mimar Sinan’ın 1564 yılında yaptığı Cibali Ayakapı Hamamı sahibi tarafından satışa çıkartıldı. Yaklaşık 60 yıldır hamamın sahibi olan Yıldırım ailesi adına konuşan Hasan Yıldırım, hamamın Mimar Sinan’a ait olduğunu 2001 yılında öğrendiklerini söyledi.

Yıldırım ailesi tarafından 60 sene önce bir keresteciden satın alınan tarihi hamam ailenin iş yerlerini İkitelli Keresteciler Sitesi’ne taşımasıyla 1997’den beri atıl durumda. Hamamı daha önce restoran olarak kiralamak isteyenlerin olduğunu ancak satmadıklarını söyleyen Hasan Yıldırım, “Tabii ki alıcısına karışma şansımız yok. Nasıl isterse o şekilde kullanacaktır. Örneğin hamam İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından alınabilir, bir kültür merkezine çevrilebilir. Bu aile olarak bizim de hoşumuza gider” diye konuştu.

4 YIL ÖNCE KAMULAŞTIRILMAK İSTENDİ

Tarihi hamam için 3 milyon USD istediklerini söyleyen Yıldırım Ailesi istedikleri rakamın gerçek değeri olduğunu belirtiyor. Cibali Ayakabı hamamının 4 sene önce kamulaştırılmak istendiğini ancak çok küçük bir rakam teklif edildiğini söyleyen Yıldırım Ailesi bunun üzerine açtıkları davayı kazandıklarını dile getirdi.

“Belirlediğimiz fiyat uzun araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Bugün için ne eksik ne de fazla fiyat vermek istemedik. Dedemin o zaman ödediği parayı altına çevirdiğimizde bu fiyata yakın bir miktar çıkıyor. Gerçek değeri ne ise istenen fiyat odur”

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın