Melih Gökçek ve ODTÜ Rektörü Anlaştı… İşte Detaylar!

Ankara’nın gündemini uzunca bir süre meşgul eden Bilkent Şehir Hastanesi yolu ile ilgili sorun aşıldı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek ile Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörü Mustafa Verşan Kök protokol imzaladı. Toplantıya Ankara Valisi Ercan Topaca da katıldı.

ODTÜ TÜNELİ NEREDEN GEÇECEK

 

Proje ODTÜ’nün gözetiminde olacak. Aysel Sabuncu Yaşam Merkezi’nin bulunduğu yerden başlayacak olan tünel ODTÜ arazi sınırına yakın bölgelerden geçecek. Buradan İncek Bulvarı ve Ankara Çevre Yolu’na bağlanacak. ODTÜ alanında kalan 4.8 kilometrelik yol için inşaata en kısa sürede başlanacak.

ANLAŞMANIN DETAYLARI

 

Yapılan protokole göre kampüs alanında üst yüzey bölgesine zarar verilmeyecek. Yer altından yapılmasına karar verilen tünel ODTÜ Teknokent Kavşağı ile 1071 Malazgirt Bulvarı arasında bağlantıyı sağlayacak. Tünelin giriş ve çıkışındaki kavşak bağlantı alanlarında gerektiğinde aç-kapa imalatları yapılması ve tahribatın minimum seviyede tutulacak.

ODTÜ’YE 36 HEKTAR ALAN VERİLECEK

 

Yapılan protokole göre, ODTÜ’den kullanılan 36 hektarlık alan karşılığında ODTÜ’ye bitişik veya yakın bölgede 36 hektardan az olmamak şartıyla Ankara Valiliği tarafından tahsis edilecek. Ayrıca proje nedeniyle kaldırılan veya nakledilen ağaç ve çalı grubu ODTÜ’nün göstereceği alanlara dikilecek ve yol boyunca güzergahın her iki tarafına Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ağaçlandırma işlemi yapılacak.

Uzun süredir devam eden yol tartışmasıyla ilgili Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek katıldığı bir radyo programında;

“Yeni yapılacak Bilkent Şehir Hastanesi dolayısıyla Eskişehir Yolu civarında trafiğin sıkışacağını görüyoruz. Bunun çözümlerini arıyoruz. Konya Yolu’na bir alternatif yapılacak ve aynı zamanda hemen hastanenin yanından geçecek bulvarı, İncek’e bağlayacak bir yola ihtiyacı var. Bunun için en uygun yer ODTÜ’nün yan kısmından geçmektir. Biz bunu ODTÜ’ye teklif ettik. ODTÜ her şeye karşı çıktığı için buna da karşı çıktı. Şimdi, bu yollara Şehir Plancıları ve Mimarlar Odası da sol karakterlerine uygun olarak karşı çıkıyor. Boşuna heves etmesinler. Nasıl 1071 Malazgirt Bulvarı bitirildiyse, buralar da bitirilecek. Biz buralara konut, ticaret merkezi yapmayacağız. Halkın ihtiyacı olan yolu yapacağız. Bu yolları da ya yapacağız ya yapacağız”

ifadelerini kullanmıştı.

ODTÜ’NÜN ENDİŞESİ GİDERİLDİ

 

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök ise düzenlediği basın toplantısında ODTÜ arazisinden geçecek tünelin yapılma yöntemiyle ilgili sıkıntı olduğunu vurgulayarak “ODTÜ arazisi, yüzde 87’si orman olan bir ekosistemdir. Aç kapa yöntemiyle yaptığımız zaman büyük bölümü 1. derece doğal sit alanı statüsünde olan bu alan geri dönüşü olmayan bir zarara uğrayacaktır. Bunun yanı sıra, burada aç kapa yöntemiyle yapılacak yol maliyeti 1 birim ise diğer teknolojiyle yaptığımız zaman maliyet 1.2 birim oluyor. ODTÜ’den geçmesi planlanan, Malazgirt Bulvarı ile Bilkent Bulvarı’nı birleştirecek 2,1 kilometrelik tünel yolun aç kapa yöntemiyle yapılmaması konusunda ısrarlıyız. ODTÜ-Bilkent Üniversitesi sınırında öngörülen bu taşıt yolu, doğal yapıyı dikkate almamakta olup, doğal yapının tahribine ve niteliksizleşmesine yol açacaktır. Öngörülen yolun ODTÜ arazisinden geçen kısmı tescilli orman arazisine denk gelmektedir. Arazinin büyük bölümü 2. Derece Doğal Sit Alanı statüsündedir. ODTÜ arazisinden yaklaşık 4,8 km uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde geçmesi öngörülen taşıt yolu, sanat yapılarıyla 24 hektara yakın bir orman alanının yok olmasına yol açacak. Bunun yanı sıra bu yol ile ODTÜ’nün batı sınırı arasında kalan yaklaşık 94 hektarlık orman alanının ODTÜ arazisi ve orman alanı bütünlüğü ile ilişkisi koparılacak” diye konuşmuştu.

ODTÜ Arazisinde Çalışmalar Başladı
ODTÜ Arazisinde Çalışmalar Başladı

Gökçek şu ifadeleri de kullandı:

“ODTÜ camiası ve yönetiminin Ankara halkına yaptığı jest dolayısıyla Ankaralılar adına şükranlarımı sunuyorum. Bu başlangıcın bundan sonra Ankara, ODTÜ ve Ankara halkına yeni birlikteliklerin yolunu açacağını temenni ve umut ediyorum. Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak ODTÜ yönetim ve camiasından gelen her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu bildirmek isterim. ODTÜ ile Eymir rekreasyon alanı konusunda ODTÜ’nün istediği tarzda her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu ayrıca iletiyorum.”

Bunları da sevebilirsiniz