Mehmet Özhaseki Yeni İmar Planı İtirazlarına Tek Tek Cevap Verdi

1 Temmuz’da resmi gazetede yayınlanan ve 1 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe girecek olan Planlı Alanlar Yeni İmar Planı tartışmalara yol açtı. Sektör temsilcileri hak kaybı yaşanmasından korktuklarını dile getirse de, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki aynı görüşte değil. İmarı disipline etmekten başka hiçbir amaçlarının olmadığını söyleyen Özhaseki sektörden gelen eleştirilere cevap verdi.

“Bizim imarı disipline etmek dışında hiçbir amacımız yok. Hoyratça, haksızca kullanılan, istismara sebebiyet veren, imar çarpıklığı ve düzensizliğinin önüne geçecek bir disiplin mekanizması bizim getirdiğimiz. Hiçbir hak kaybı yok.”

‘OYBİRLİĞİ İLE BU KARARI ALDIK’

Anadolu Ajansı muhabirlerine açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki söz konusu yönetmeliğin 2013 yılında çıkartıldığını hatırlatarak sektörden gelen talepleri dikkate aldıkları için süreyi 4 kez uzattıklarının altını çizdi. Özhaseki İmar değişikliği kararını almadan önce belediye başkanları ve sektörün öncüleriyle sık sık görüşmeler yaptığını hatırlattı.

30 büyükşehir belediyesine de ayrı ayrı yazı yazarak imar değişikliği hakkında teklif aldıklarını belirten Özhaseki, müteahhitler, mimarlar grubu, sektör temsilcileriyle toplantılar neticesinde oy birliğiyle bu kararların alındığına vurgu yaptı. Şehirlerin coğrafi iklimlerine göre değişebilecek kuralları olduğuna değinen Bakan Özhaseki bu kararın da olumlu bir karşılık bulduğunu bildirdi. Bazı yapılarda bahçeye açılan zemin katların ticari alana çevrildiğine değinen Özhaseki, bu çalışmalar sonucunda büyükşehir ve ilçe belediyelerinin teklifleri ile yönetmeliğin çıkarıldığını bildirdi.

Geçenlerde bu konuyla ilgili birkaç beyanatım oldu. Konuyu başka yere çektiler. Kastım şu, şehirlerin imarları artık denetimsiz ve bu boşluklardan kaynaklanarak birçok kötülüğe kapı açılıyor. İnsanların adalet duyguları sarsılıyor ve birçok dedikoduya da sebebiyet veriliyor. Belediye başkanı arkadaşlarımız da haksız yere eleştirilere maruz kalıyorlar.” diye konuştu.

YENİ İMAR PLANI İSTİSMARI ÖNLEMEK İÇİN ŞART

Büyük bir istismarın yaşandığını ve devlet olarak bunun önüne geçmek mecburiyetinde oldukları dile getirildi. İstismarın geldiği boyutlardan ötürü işin tadının kaçtığını söyleyen Özhaseki, işin büyük bir haksızlığa ve adeletsizliğe dönüştüğünü söyledi. Sektördeki adaletsiz ortamda istismarın önüne geçebilmek adına böyle bir değişiklik yapmak zorunda kaldıklarını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı, rekabetin adaletsiz bir ortamda olamayacağı konusundaki görüşlerini bildirdi.

100 metrekarelik bir ev yapma hakkı olan birisi bizim yönetmeliklerden kaynaklanan birtakım boşluklardan istifade ederek bunu 250 metrekareye kadar çıkarabiliyordu. Mesela bu 100 metrekarelik evin içerisine 50 metrekarelik bir mescit çiziyordu. Bu, imardan sayılmıyordu. Evin içerisinde mescit olur mu? Olmaz. Ben hiçbir evin içerisinde özel bir mescit görmedim. 50-60 metrekarelik balkonlar çiziyorlardı. 50-60 metrekarelik balkon olur mu? Olmaz. Daha sonra kapatmaya hazır hale getiriyorlardı. Kış bahçeleri dediğimiz bahçeler icat ediyorlardı.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİYLE BULUŞACAĞIZ

Burada bazı grupların rahatsız olduğunu görmenin kendilerini üzdüğünü aktaran Özhaseki, gazetelere yansıyan eleştirilere bakıldığında bir kısmını iyi okumadıklarını, bir kısmının da bilgi sahibi olmadıklarını anlaşıldığını söyleyen Özhaseki, “Keşke gazetelerle bunu paylaşmasalardı, gelseler tek tek, yüz yüze bunları anlatsaydık.” dedi.

RUHSAT ve İPTALLER KONUSU BAKANLAR KURULU’NA TAŞINDI

Bakan, Vatandaşın lehine olan ve hayatı kolaylaştırabilecek kararlara imza attıklarını ancak yine de eleştirileri olan sektör temsini çağırarak durumu anlatacaklarını belirtti. Amaçlarının sektör ile kavga etmek ya da polemiğe girmek olmadığı vurgulanırken etraflıca anlatıldığı zaman kendilerine hak verileceğine inandığını söyledi

Onların bir iki tane ciddi talepleri var. Birisi mesela ruhsat alıp işe başlamışlar, binalar yapılırken mahkemelerden iptaller çıkmış. Bir hak kaybı olduğundan bahsediyorlar, doğru. Bu konu yönetmelikle düzenlenebilecek bir şey değil. Bu konuyu ben Bakanlar Kurulunda izah ettim, haklı görüldü, bir kanun meselesi ve onların haklarını koruyacak şekilde kanun çıkacak yakında. Bu yönetmelik sanki o tür taleplerine cevap vermiyor gibi görüyorlar ama öyle değil.”

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Mehmet Özhaseki Yeni İmar Planı İtirazlarına Tek Tek Cevap Verdi” için 2 yorum

Bir cevap yazın