Mehmet Özhaseki Kentsel Dönüşüm İçin Çalışıyor

Mehmet Özhaseki kentsel dönüşüm için Çevre ve Şehircilik Bakanlğıı görevine geldiği ilk günden itibaren yaptığı çalışmalarla taraflı-tarafsız pek çok kişinin takdirini topladı. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde gösterdiği başarının ardından Mayıs 2016’da Çevre ve Şehircilik Bakanı görevine getirilen Mehmet Özhaseki’nin sarf ettiği çaba gözlerden kaçmıyor.

 

Görev süresi içerisinde ‘Yeni Tip Planlı Alanlar İmar Planı’ çalışmasını hayata geçiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, dikey mimariden yatay mimariye geçiş için de gerekli olan temel zorunlulukları da bu sayede sağlamış durumda. Bununla birlikte her zaman büyük mağduriyetler yaşatan durumlarda imarı disipline edebilmiş, hoyratça ve haksızca kullanılan, istismara sebebiyet veren alanlarda da düzenlemeler getirilmiştir. Pek tabii ki, bu yasa tasarısı ile düzensizlikten beslenen ve yasal boşluklardan yararlanan kişilerin önü kesildi ancak Sn. Bakan Mehmet Özhaseki’yi eleştirilerin önü kesilemedi.

MEHMET ÖZHASEKİ DEPREM KONUSUNDA UYARIYOR

İstanbul’da yaşanması öngörülen büyük depremi her geçen gün hatırlatarak dönüşüm alanında atılması gerekilen tüm adımların zaman geçmeden hayata geçirilmesi gerektiğine inanan Bakan Mehmet Özhaseki, kamuoyuna da sık sık bilgi vererek vatandaşları uyarmaktadır. Deprem gerçeğiyle ilgili tüm acı tabloyu korkusuzca vatandaşın önüne koyan Bakan Özhaseki, çalışmaların sürdürebilmek amacıyla da tüm enerjisini bu alana vermektedir. Geçtiğimiz günlerde ödül aldığı bir gecede tekrar bu tabloyu ortaya koyan Mehmet Özhaseki, “Bilim adamları İstanbul’da 2030-2040 arasında büyük bir depremin yaşanacağını, öte taraftan İstanbul için 7 şiddetinde bir depremin olacağını söylüyorlar. Bunların hepsini bilerek bizim bir şeyler yapmamız lazım. İstanbul için, gerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin gerek TBMM’nin hazırladığı raporlar bizi korkutuyor. Bu iki raporda riskli yapı ve kullanılamayacak hale gelecek konut sayısı 600 bin olarak veriliyor. Ölü sayısını söylemek istemiyorum. Onun için bizim bir an tedbir almamız gerekiyor.” sözlerini kullandı.

KENTSEL DÖNÜŞÜME BÜYÜK MESAİ HARCIYOR

Hiç şüphesiz deprem gerçeğiyle yüzleşmiş bir bakan olarak Mehmet Özhaseki, ‘Deprem değil bina öldürür’ kavramından hareketle kentsel dönüşüm projelerine büyük önem veriyor. Kentsel dönüşüm ile hem deprem riskini minimalize etmek hem de şehirlerin çarpıklıklarını düzeltmeye çalışan Özhaseki, zaman zaman Twitter adresinden de konuyla ilgili duyurular yapmaktadır.

Kentsel dönüşüm konusuna bu denli hakim olan bir bakan pek tabii ki yaşanan çarpıklıkların da farkında… Kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili en sert eleştirileri gösterebilecek bir olgunluğa sahip olan Bakan Mehmet Özhaseki bu özelliği ile de herkese örnek olmaktadır. Öyle ki, yapılan çalışmalar artık ona göre kentsel değil depremsel dönüşüm olmalı… Türkiye’de yapı stoğunun yarısının riskli durumda olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, coğrafyanın %66’sının da deprem kuşağında olduğunu tekrarlıyor.

Yaklaşık olarak 5 sene içerisinde Türkiye’de bulunan 500 bin yapının yıkılarak yeniden yapılmasını amaçlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bu konu için gerekli finansmanı gecikmeli de olsa bulmuş durumda… Türkiye’de bu konuda bir seferberlik halinin başlaması gerektiğini de zaman zaman vurgulayan Bakan Özhaseki’nin temelde tek bir hedefi bulunuyor. O da Türkiye’nin en şiddetli depremde bile en az hasarı almasını sağlayacak bir yapı geliştirmek… Umarız ki Sayın Bakan bu amacını gerçekleştirir ve Türkiye’nin siyasi tarihine işinin ehli ve görevini en iyi şekilde yerine getiren bir vatansever olarak imzasını atar.
Türkiye Deprem Haritası
Türkiye Deprem Haritası

 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin bu gayretinin Türkiye’deki akil insanların gözünden kaçmayarak takdir ve teşekkürlerini topladığı bir gerçek. Sayın Özhaseki’nin vatandaşını düşünerek var gücüyle çalıştığı bu ortamda kendilerine minnettar olmamak elde değil.

Mehmet Özhaseki Ödül Aldı
Mehmet Özhaseki Ödül Aldı

Bunları da sevebilirsiniz