Bakan Özhaseki Açıkladı: ‘Yeşili Olan Askeri Alanlar…’

15 Temmuz darbe girişimi sonrası askeri alanların şehir dışına taşınması tartışmaları sürerken Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’den açıklama geldi. Bakan Özhaseki söz konusu alanların şehir içinde kalmış ve yeşil durumu iyi durumda ise kesinlikle park olarak kalacağını belirtirken topçu birlikleri gibi ağaçsız arazileri de planlama ile değerli hale getirerek kentsel dönüşüm finansmanında kullanılabileceğini söyledi.

BELEDİYELERE FAİZSİZ KREDİ

Bakan Mehmet Özhaseki, yatırım bankaları aracılığıyla alınacak kredileri faizsiz bir şekilde belediyelere vermeyi planlarını söyledi. İstanbul’da bulunan 7.5 milyon binanın dönüşümü için yaklaşık 5 milyar USD kaynak gerekiyor.

‘TOP SESİNE TAHAMMÜL YOK’

Özhaseki, “Askeri alanlar biraz netameli bir konu ama şehrin içerisinde kalmış ve yeşilse yüzde yüz park olacak. Şehrin çeperlerinde topçu birlikleri var. Top, tüfek, atış sesine insanların tahammülleri yok. İki tane ağaç da yok. O zaman bu askeri alanların kentsel dönüşümde kullanılması doğru” dedi.

HAZİNE ARAZİLERİ REZERV OLABİLİR

Kentsel dönüşüm için gereken rezerv alan sorunu için Hazine arazilerini kullanmak istediklerini belirten Özhaseki şöyle konuştu: “Şehir içleri ve şehir çeperlerinde alanlar var. İstanbul’da merkezde olmasa da 10 kilometre uzağında bulunur. Hazine tarafından kamuya tahsis edilmiş ancak kullanılmayan alanlar var. Tahsis amacına uygun hareket edilmiyorsa elimizde bayağı alan oluşur.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bakan Özhaseki Açıkladı: ‘Yeşili Olan Askeri Alanlar…’” için bir yorum

Bir cevap yazın