Mega Projeler Ulaşım Sektöründe Zirveyi Getirdi

Türkiye’de son yıllarda başlatılan karayolu hamlesinin en önemli ayağı olan Mega Projeler Türkiye’yi dünya ulaşım sektöründe de üst sıralara taşıyor. Ulaştırma Bakanlığı’ndan elde edilen verilere göre Türkiye 2023 yılına kadar 8 bin 227 kilometrelik bir ulaşım ağına sahip olmak istiyor.

Son yıllarda büyük bir ivme kazanan mega projeler ulaşım sektöründe de dikkatleri çekiyor. Projeler kapsamında Türkiye geçen 13 yıl içerisinde yapımı tamamlanan 18 bin kilometreyi aşan karayolunun yanı sıra Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu ve bağlantılı tünller ile İzmit Körfezi, Orhangazi Köprüsü, Çanakkale 1915 köprüsü ve Avrasya Tüneli gibi teknoloji ve mühendislik donanımı isteyen projeler hem ülke dinamiklerinde hem de uluslararası alanda ses getiriyor. Son teknolojiler ile 50 km olan tünel uzunluğu 306 km’ye, tünel sayısı 83’ten 295’e, köprü ve viyadükler 505 km’ye ulaşmış durumda.

YATIRIMLAR TOPLAMI 2016 İTİBARIYLA 161 MİLYAR DOLAR

Söz konusu mega projelerin mali yükümlülüğü ise 130 ülkenin milli gelirini geride bırakmış durumda. Ulaştırma projelerine yenilerinin katılacağının altını çizen uzmanlar 2016 yılı itibariyle yatırım tutarının 161 milyar USD olduğunu belirtiyor. Avrasya Tüneli’nde projeye özel dizayn edilmiş, 13.7 metre çapında dünyanın en geniş 6 tünel açma makinesi kullanıldı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın