Mega Projeler Ev ve Arsa Fiyatlarını Katladı

Türkiye’de birbiri ardına hayata geçirilen mega projeler çevresinde yer alan arsa ve konut fiyatlarını katlayarak arttırıyor. Dev projelere komşu olan yerlerde arsa fiyatları 5 liradan 150 TL’ye kadar yükselirken konut fiyatlarında ise son 2 yılda %60 oranında bir artış yaşandı.

Türkiye’de birbiri ardına yapımına başlanan mega projeler sadece geçtiği yerlerin ulaşım sorununa çözüm üretmekle kalmıyor konut ve arsa fiyatlarını da doğrudan etkiliyor. Hürriyet Gazetesi’nden Gülistan Alagöz TSKB Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Ece Kadıoğlu ile köprü, otoyol, havalimanı, tünel ve tüp geçit gibi mega projelerin çevresinde yer alan konut ve arsa fiyatlarının hareketlerini inceledi.

ÇANAKKALE 1915 KÖPRÜSÜ’NÜN GEÇECEĞİ YERLER

Çanakkale Boğazı’na inşa edilecek ilk köprü olma özelliğini taşıyan Çanakkale 1915 Köprüsü İstanbul-Tekirdağ – Çanakkale – Balıkesir hattı boyunca devam eden otoyol kapsamında inşası devam ediyor. 18 Mart günü temelleri atılan köprünün özellikle iki ayağının Gelibolu Sütlüce Köyü ve Lapseki Şekermaya Köyü’ne basacak olması arsa fiyatlarında büyük atışa neden oldu.

OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ

İstanbul ve İzmir arasındaki ulaşım süresini 3.5 saate indirmek amacıyla hazırlanan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesi kapsamında faaliyete giren Osmangazi Köprüsü Temmuz 2016’da açıldı. Dilovası/Dil Burnu ile Yalova/Altınova Hersek Burnu arasına inşa edilen köprü küçük illere talebin artmasını sağladı. Özellikle söz konusu projenin Çanakkale 1915 Köprüsü gibi tamamlandığında İzmir’e bağlanacak olması İstanbul-Çanakkale arasındaki ulaşımı kolaylaştırması bekleniyor.

Kadıoğlu, “Köprünün özellikle güzergah hattı olan Gebze, Yalova, Bursa, Manisa, Balıkesir ve İzmir’de fiyatları önemli ölçüde etkilediği söylenebilir. 2019 yılında İzmir’e ulaşım sağlayacak güzergahın tamamlanmasıyla birlikte Balıkesir-Manisa ve İzmir’deki konut ve arsa fiyatlarının daha da artış göstermesi bekleniyor”

YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ

İstanbul Boğazı’nda yer alan 3.köprü olma özelliğini taşıyan Yavuz Sultan Selim Köprüsü aslında domino taşlarından ilki durumunda… Avrupa Yakası’nda Sarıyer Garipçe Köyü ile Anadolu Yakası’nda Beykoz Poyrazköy arasına inşa edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün otoyol kısmı 2018 yılında bitirilecek. Projenin İstanbul metrosu ile entegre hale gelmesi gayrimenkul fiyatlarının artmasına neden olan bir başka etken oluyor. Mega proje, Eyüp, Çatalca, Arnavutköy, Sarıyer, Beykoz, Çekmeköy ve Sancaktepe gibi ilçelerde etkisini iyice hissettiriyor. Arnavutköy Karaburun ve Tayakadın, Beykoz Riva, Sarıyer Uskumruköy ve Çekmeköy Nişantepe mevkilerinde arsa fiyatlarında yaşanan değer artışı gözlerden kaçmazken konut fiyatlarında yaşanan değişimden ise Avrupa yakasında Başakşehir-Kayabaşı,Halkalı-Başakşehir-Arnavutköy-Kayabaşı aksı, Zekeriyaköy, Anadolu yakasında ise Beykoz, Çekmeköy ve Sancaktepe etkileniyor.

Ece Kadıoğlu “Temelleri 2014 yılı Haziran ayında atılan ve 2018 yılının ilk çeyreğinde birinci etabının açılması hedeflenen İstanbul Yeni Havalimanı projesi, İstanbul ili Arnavutköy ilçesinde, Tayakadın Köyü ile Akpınar Köyleri arasında inşa ediliyor. 2010 yılında projenin kamuya duyurulması ve 2012 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile de projenin konumunun netleşmesi ile birlikte özellikle birinci derece yakınlıktaki bölgeler olan Karaburun,Tayakadın, Yeniköy, Durusu, Boyalık, Yassıören ve Baklalı köylerinde ve Arnavutköy merkezinde konumlu tarla ve arsa fiyatlarında da artış yaşandı. Kadıoğlu, “Arnavutköy merkezde yerleşim bölgesinde yer alan tarla vasıflı taşınmazlar için 2013 yılında metrekaresi 500-600 TL denirken, bu tarlalar için mevcutta bin 250-2 bin TL mertebelerine kadar ulaştığı görülüyor”

Ev-Arsa Fiyat Artışı Yaşanan Yerler
3. Köprü ve 3. Havalimanının Tarla ve Arsa Fiyatlarına etkisi

3 KATLI BÜYÜK İSTANBUL PROJESİ

2015 yılında duyurulan ve 2020 yılından tamamlanması planlanan 3 katlı Büyük İstanbul Projesi’nin gayrimenkul sektöründe oyunun kurallarını yeniden belirlemesi bekleniyor. Planlamalara göre tünel içerisinde hem metro hem de karayolu bulunuyor. 14 istasyondan oluşacak metro hattı İncirli’den başlayarak Söğütlüçeşme’de son bulacak. Bununla birlikte 9 farklı metro projesiyle entegrasyon sağlanacak. Konut fyatlarına bakıldığında İncirli, Bahçelievler, Söğütlüçeşme, Acıbadem ve Ünalan bölgelerinde fiyat artışlarında pozitif bir ivme beklendiyor.

“Avrupa yakasında Alibeyköy, Seyrantepe, Kağıthane, 4. Levent gibi yerleşim yerlerinin yanı sıra uzak etkileşim bölgeleri olarak Göktürk, Kemerburgaz gibi yerleşim yerlerinde de ulaşım kolaylaşacak olup gayrimenkul değerlerine pozitif yansımaları projenin ilerlemesiyle daha çok hissedilecek. Anadolu yakasında ise Ümraniye, Çekmeköy gibi yerleşim yerlerinin yanı sıra uzak etkilenme bölgeleri olarak Sancaktepe, Taşdelen gibi yerleşim yerlerinde de pozitif etkileri bekleniyor. Etkilenme bölgelerine bakıldığında Büyük İstanbul Tüneli’nin etkilerinin ilk etapta Alibeyköy ve Ümraniye bölgelerinde olduğunu söylemek mümkündür.”

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Mega Projeler Ev ve Arsa Fiyatlarını Katladı” için bir yorum

Bir cevap yazın