Çöken Binalar, Bir Uyarı ve Yöneticilere Açık Çağrı

Uzman Şehir Plancısı Lütfi Altun Türkiye Veri İşleme Merkezi için kaleme aldığı yeni makalesi olan ‘Çöken Binalar, Bir Uyarı ve Yöneticilere Açık Çağrı’ başlıklı yazısını yayınladı.

İstanbul’un yapı stoklarının deprem performanslarının zafiyeti 1999 depremleri ardından sorgulanmış ve ciddi riskler taşıdığı uluslararası ve ulusal düzeyde pek çok rapora konu olmuştur. Bunların en ciddisi Japonların uluslararası anlaşmalar çerçevesinde İBB’ye sundukları JICA Raporu ve Ardından Türkiye’nin en önde gelen dört üniversite rektörlerinin İBB ile imzaladığı protokol kapsamında kurumsal sorumluluklarında hazırlanmış oldukları İstanbul Deprem Master Planıdır. Elbette bunun sahaya yönelik gözlem ve eylem planlarının kentsel dönüşüme yönelik acil ihtiyaç ve gereksinimi ve dolu boş kentsel mekanların kullanımına dair ortaya konulan öngörüleri de yadsınamaz.

Ardından Çevre Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ tarafından gerçekleştirilen Şura ve diğer rapor ve bildirimler sayılabilir. Kısaca farklı alanlarda binlerce akademisyen ve yirmiyi aşkın üniversite ve çok sayıda kurum-kuruluş- meslek odası vb yaptıkları katkılar olağanüstüdür. Tüm bunları yerel yönetimler LİDERLİK vizyonu ile bir uygarlık atağına çevirme potansiyeline dönüştürecekleri yerde bu vizyonun çok gerisinde kalmışlardır. Bir kısım belediye başkanları ve bakanlıklar tüm imkansızlıklar içinde ve engellemelere rağmen Onun Belediye Başkanlığında İstanbul’a ALTIN YILLAR yaşatmış üstelik 2023 Türkiye’si için bir şans olan LİDERLİĞİN Uygarlık Atağı atılımına ayak bağı olmaktadırlar.

İstanbul’un depremine hazırlanma sürecinden gerekli sonuçlar çıkarılamamış ve dayanım performansı çok düşük yapılar tek tek depremin yanal kuvvetlerine gerek duymadan durdukları yerde çöküyor ise bunlar yerelin duyarsız yöneticilerine geciken uyarılardır. Riskli yapı tanım ve değerlendirmesi ile gereken yapılıyor tarzından kendimizi aldatsak bile bu tanıma sığmayan ya da dışında kalan binlercesi için çuvala sığmayan mızrak olarak depremini bekliyor olmaları ne acı.

BELEDİYE YÖNETİMİ VE BÜROKRASİSİ BU ŞEHRİN KADERİNDE HOŞ SEDA BIRAKMA KADAR TERSİ RİSKLERİ DE TAŞIYOR. BU NEDENLE AT MEYDANI DENEN SULTANAHMET’TE EREN GAZİLERE FETİH SONRASI HİTAP EDERKEN AKŞEMSETTİN HZ. SÖYLEDİĞİ VE İSTANBUL’A ÇİZDİĞİ EBEDİ VİZYONUN ÇERÇEVESİNİ DAİMA GÖZÖNÜNDE CANLI TUTMAK GEREKİYOR. BELEDİYELER SORUMLULUK DÜZEYLERİNDE MESULİYETLERİNİN BİLİNCİNDE OLSUNLAR DEMEK GELİYOR İÇİMİZDEN.. YENİ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANINA SÖYLENECEK ŞEY İSE; BÜROKRASİYE ALDANMAMASI, OLASI FETÖ TUZAĞI OLABİLECEK EMARELERİ CİDDİYE ALMASIDIR. SÜRECİN GEREĞİNİ YAPIYORUZ DEYİP YENİDEN ESKİLERİ TEKRAR EDEREK ZAMANI YOK EDEN, DEPREM TEHDİDİNE KARŞI HAZIRLANIYORUZ ŞEKLİNDEKİ KISIR DÖNGÜYE İHTİYATLI BAKMASIDIR. TÜRKİYE DE VAR OLAN AKLIN BİLİMİN DENEYİMİNİN DERLENİP TOPARLANDIĞI 1994-1999- 2009 İSTANBUL İBB BİLGİ BİRİKİMİNİ KULLANMAK ÖNCELİKLİ OLMALI.. TEKRARIYLA ZAMAN KAYBEDİLMESİN. KENDİLERİ TELEVİZYONDA DİNLENİLDİĞİNDE İLK İNTİBAİ ONCA ÇALIŞMALARIN DERİNLİĞİNDEN HABERDAR EDİLMEDİ EKLİNDE. GECİKMEDEN VE ATALETE DÜŞMEDEN MÜDAHALE ETMELİ.

Lütfi Altun

Bunları da sevebilirsiniz

Çöken Binalar, Bir Uyarı ve Yöneticilere Açık Çağrı” için 3 yorum

Bir cevap yazın