Kuzey Marmara Otoyolu Sorunu Çözüldü!

Gebze Şekerpınar Balcık’tan başlayarak TEM otoyolunun Kınalı çıkışında sona erken Kuzey Marmara Otoyolu Projesi‘nin finansman sorunu çözüldü. 6 banka tarafından karşılanacak olan 2.8 milyar USD değerindeki kredi ile projenin devam etmesi sağlanacak. Böylece Kuzey Marmara Otoyolu için açılan finansman kapanışı gerçekleşmiş olacak.

QNB FİNANSBANK DİKKAT ÇEKİYOR

Finansman için gerekli olan krediyi 3’ü kamu 3’ü özel olmak üzere 6 banka sağlayacak. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın yanına Akbank, Garanti ve QNB Finansbank da eklendi. Yetkililerden edinilen bilgiye göre, ilk olarak 2 milyar USD olarak konuşulan finansman rakamları 2.8 milyar USD’ye kadar çıkartıldı. Finansman sürecinin bir diğer dikkat çeken unsuru ise yeni oyuncu olarak QNB Finansbank göze çarpıyor. Kuzey Marmara projesine 650 milyon USD civarında köprü finansmanının da bankalarca sağlandığını ifade edilirken, Kuzey Marmara’da da bu sene kapanış bekleniyor.

KUZEY MARMARA OTOYOLU GÜZERGAHI

Gebze’den başlayarak, Akfırat Tepeören ve Kurnaköy sapağına yakın bir noktadan geçen yol, Sultanbeyli’nin ormanlık alanlarından ilerliyor. Şamandıra ve Alemdağ’ın mücavir alanlarından geçtikten sonra Alemdağ Ormanı’na giriyor. Beykoz is- haklı, Paşamandıra, Riva ve Poyrazköy’ün ardından da üçüncü köprüye bağlanıyor.

Üçüncü Boğaz Köprüsü’yle Avrupa yakasına bağlanan yol Garipçe’den sonra Uskumruköy ile Demirciköy’ün arasından geçip Arıköy’ün arkasından Belgrat Ormanları’na giriyor. Odayeri ve Ağaçlı köylerinin mücavir alanları bittikten sonra da Tayakadın ve Baklalı’nın yanından Hadımköy’e uzanıyor. Ardından Büyükçekmece Gölü’nün kuzeyinden, Çatalca İnceğiz’deki tarlaların içinden ilerleyerek Silivri Gazitepe’de yapılacak üçüncü havalimanını teğet geçip TEM Otoyolu Kınalı çıkışında bitiyor.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz