‘Gayrimenkulü Data ile Yönetmek Yabancı Yatırımcıyı Çekecektir’

Türkiye Veri İşleme Merkezi (TUVIMER) Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun Gayrimenkul İçin Strateji Platformu (GİSP) tarafından düzenlenen yuvarlak masa toplantısının konuğu oldu. Gayrimenkulü data ile yönetmek konulu toplantıda sektörün ancak doğru datayla ve şeffaflıkla gelişebileceğini kaydeden Altun, TUVIMER tarafından geliştirilen ADR sistemi ile gayrimenkul sektöründe Türkiye’nin ilk ve tek big datasını yönettiklerini vurguladı.

Türkiye Veri İşleme Merkezi (TUVIMER) Genel Müdürü ve ADR Türkiye’nin kurucusu Yüksek Mimar İshak Kurtuluş Altun, Gayrimenkul İçin Strateji Platformu (GİSP) tarafından düzenlenen toplantının konuğu oldu. Sektörün önde gelen temsilcilerine yönelik bir konuşma yapan Altun, “Gayrimenkul ile ilgili işlemlerin çok büyük bir kısmı internet üzerinden gerçekleşiyor. Ancak son alıcı internet sitelerinin hiçbirinde doyurucu ve gerçek cevaplar bulamıyor. Bu yüzden gayrimenkulü data ile yönetmek çok önemli bir hal alıyor.” dedi.

GİSP Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Gümüş moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıda çarpıcı konular ele alındı. “Gayrimenkulü Data İle Yönetmek” adıyla düzenlenen toplantıda Gümüş, “Gayrimenkul sektörü milyon dolarların döndüğü bir sektör. Ne yazık ki, böylesine büyük bir hacmi olan bu sektörde birçok karar bilgiye dayalı olmadan veriliyor. Bugünkü konunun içeriği de buradan doğuyor” diye konuştu. Toplantıda Altun, “Gayrimenkul sektöründe tek veri kaynağı internet siteleriydi. Artık günde 150 bin ilan yayına giriyor. İlk data buralardadır” değerlendirmesinde bulundu.

Sektör şeffaflıkla ve doğru datayla gelişebilir

ADR sisteminde bulunan hiçbir verinin kapalı veri olmadığının altını çizen Kurtuluş Altun, “Devlet ve gayrimenkul sektörü şeffaflık üzerinedir. Ancak Türkiye’de en şeffaf olmayan sektör, gayrimenkul. Bu sektörde ciddi bir veri eksikliği var. Data yalan söylemez. Gayrimenkulü data ile yönetmek bu yüzden önemli. Yaptığımız araştırmalarda İstanbul Boğazı kadar değer gören yerler var. Örneğin havza alanlarına yapılan yatırım 17 milyar dolar” diye konuştu. Yaptıkları işin emek yoğunluğunun çok fazla olduğuna değinen Altun, “TUVIMER çok kıymetli bir iş yapıyor. İş geliştirme yapanlara söylenen yeri datayla anlatarak burayı yönetmeyi bilmek gerekiyor. Seçtiğiniz parseli noktasal olarak görebiliyor ve tüm detaylarını öğrenebiliyorsunuz. Bu sistem yurtdışından yatırımcı çekmek için de oldukça önemli bir kaynaktır” dedi.

TUVIMER’in Türkiye’nin ilk ve tek big datasını oluşturduklarını kaydeden Altun, “Türkiye’de hiçbir sistem son kullanıcının yanında yer almıyor. Yanlış bilgilendirmelerle sektör yara alıyor. Mevcut sistemlerin hiçbiri doyurucu cevaplar vermiyor. Geliştirdiğimiz ADR sistemiyle bunu ortadan kaldırıyoruz” dedi.

TUVIMER hakkında – Türkiye Veri İşleme Merkezi TUVIMER, Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta kuruldu. Şirketlerin dağınık, düzensiz ve karmaşık durumdaki yüksek boyutlu verilerini düzenleyen ve akıllı hale getiren TUVIMER, şirketlerin bilgisayar ortamındaki verilerinden yüksek verim elde etmelerini sağlamaktadır. Kurumsal firmalara “Veri İşleme”, “Bakım”, “Akıllı Veri” ve “Veri Düzenleme” hizmetleri sunan TUVIMER, teknik destek, iş çözümleri ve verimlilik konularında şirketlere yüksek katma değer sağlamaktadır.

TUVIMER, bünyesinde faaliyet gösteren ADR Türkiye Gayrimenkul Bilgi Bankası ile gayrimenkul alım, satım ve kiralama hizmetlerinde ileri teknolojik yapısı ve Ar-Ge çalışmalarıyla da fark yaratmaktadır. Şehir plancıları, avukatlar, mimarlar, harita mühendisleri, jeoloji mühendisleri, sosyologlar ve iletişim uzmanlarından oluşan geniş kadrosuyla faaliyet gösteren ADR Türkiye Gayrimenkul Bilgi Bankası, İstanbul genelinde satılık, kiralık, tapu, kadastro, pazar analizleri ve gayrimenkul trendleri hakkında milyonlarca gayrimenkul bilgisini güncel verileriyle kapsamlı bir şekilde analiz etmektedir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın