“Türkiye’de Birinci Yatırım Aracı Gayrimenkuldür”

Türkiye Veri İşleme Merkezi genel müdürü Kurtuluş Altun emlak sektörünün öncü firması olan TURYAP’ın temsilcileriyle buluştu. Gayrimenkul sektöründe veri ile konuşmanın önemine değinen Altun, “Türkiye’de birincil yatırım aracı gayrimenkuldür. Bizler için bu kadar önemli bir yer tutan sektörde doğru analizler yapabilmek için veriye ihtiyaç var. TUVIMER yönettiği big-data ile bu açığı kapatıyor”

Türkiye Veri İşleme Merkezi (TUVIMER) Genel Müdürü ve ADR Türkiye’nin kurucusu Yüksek Mimar İshak Kurtuluş Altun, TURYAP tarafından düzenlenen toplantının konuğu oldu. Emlak sektöründe faaliyet gösteren temsilcilerle buluşan Altun, “Hemen herkes Türkiye’de gayrimenkule yatırım yapıyor. Başka ülkelerde dolar, borsa gibi alanlar yatırım aracı olarak görülse de Türkiye’de bu durum gayrimenkul üzerinden gerçekleşiyor. Böylesine hassas bir konuda biz doğru analiz ve yorumları yapmak zorundayız” diye konuştu.

“EMLAK OFİSLERİNE BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR”

Türkiye’de gayrimenkulün bir yatırım aracı olması nedeniyle emlak ofislerine çok önemli bir iş tuttuğunun altını çizen TUVIMER genel müdürü Altun; “Emlak ofislerini ve emlaklarını kritere tabii tutuyoruz. Çünkü veriyi dünü, bugünü ve yarını ile değerlendirebildiğiniz zaman geçerli ve doğru olabilir. Sektörde istatistiki bilgi çok az olduğu için manipülasyona da çok açık bir hal alıyor” dedi. Hazırladıkları sistemin emlak sektörü temsilcileri tarafından da iyi analiz edilebilmesi gerektiğini söyleyen Altun, “Bölgelerin gerçek fiyat değerini iyi anlamamız gerekiyor. Balon yerlerin neresi olduğu, hangi bölgenin değerlendirme potansiyeli taşıdığını bilmemiz gerekiyor. Türkiye’de hiçbir yer boğazdan daha değerli olamaz. Ancak araştırmalarımızda boğaz kadar fiyat biçilen yerleri, su havzalarında satılan arazileri fazlaca görüyoruz. Bu konularda sektörün itibarı çok önemlidir” diye konuştu.

TUVIMER hakkında – Türkiye Veri İşleme Merkezi TUVIMER, Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta kuruldu. Şirketlerin dağınık, düzensiz ve karmaşık durumdaki yüksek boyutlu verilerini düzenleyen ve akıllı hale getiren TUVIMER, şirketlerin bilgisayar ortamındaki verilerinden yüksek verim elde etmelerini sağlamaktadır. Kurumsal firmalara “Veri İşleme”, “Bakım”, “Akıllı Veri” ve “Veri Düzenleme” hizmetleri sunan TUVIMER, teknik destek, iş çözümleri ve verimlilik konularında şirketlere yüksek katma değer sağlamaktadır.

SİTE İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın