Konutzedeler Devletten Çözüm Bekliyor

Türkiye’de gayrimenkul sektöründe gelişim sürerken bitirilemeyen ve vatandaşı mağdur eden projeler sektörün güvenirliğine gölge düşürüyor. Özellikle son yıllarda sayısı gittikçe artan konutzedeler devletten somut adımlar atılmasını bekliyor. FETÖ soruşturması kapsamına alınan inşaat şirketleri ve farklı sebepler nedeniyle yapılan suçlamalar büyük mağduriyetler yarattı.

Fi Yapı, Dumankaya, Kavuklar İnşaat, Uğur İnşaat, Ukra İnşaat, Bulut İnşaat, Makrom İnşaat, Osmanlı İnşaat ve Uluhan Grup… Bu şirketler projelerini tamamlayamayan ve mağdur ettikleri insanlar nedeniyle öne çıkıyor. Birikimlerini bir ev sahibi olma hayaliyle bu şirketlere yatıran vatandaşlar büyük bir hüsranla karşı karşıya kaldılar. Başlatılan hukuki mücadelenin bir an önce sonuca ulaşmasını talep eden vatandaşlar devletten somut adım bekliyor. Konutzedelere Hürriyet Gazetesi’nden Gülistan Alagöz mikrofon uzattı.

“HAYATIMI ORTAYA KOYDUM”

30 yıl boyunca öğretmenlik yaparak geçimini sağlayan Kemal Kardeş Ukra City Esenyurt projesi mağdurlarından sadece birisi. 2011 yılında emeklilik yıllarının yatırımı olarak kendisi ve oğlunu ev sahibi yapmak için girdiği Ukra City’den evini hala alamadı. Bugün hala tamamlanamayan proje 800 aileyi mağdur etti.

Ailemle birlikte tüm hayatımı, birikimi ortaya koydum. Bir kendime bir de oğluma ev aldım. 2011’de parasını verdim, bugün hala bekliyorum. Benin malım canım bu ülkeye emanet değil mi? Neden devletim malımı korumuyor, beni 3 kişiye ezdiriyor. Sıkıntıdan kalp hastası, kronik bağırsak hastası oldum. Yetkililer Eseyurt’taki sessiz çığlığı artık duysun.” .

YARI ŞANTİYE YARI YAŞAM

Fi Yapı… Türkiye’de şu ana kadar tam 5 bin 500 konutzede yarattı. TMSF’nin kayyum olarak atandığı Fi Yapı’nın projesi Fi Tower tam anlamıyla arap saçına dönmüş durumda… Site içerisinde insan sağlığını tehdit edençok fazla nokta bulunuyor. Açık elektrik panoları, kapatılmayan asansör boşlukları durumun vehametini gözler önüne seriyor. Markalı konut olarak gösterilen projede havuz doldurulmamış, dış kapılar takılmamış durumda…

1755 dairelik bir proje burası. Yaklaşık 1000 evde oturan var. Başka şansı olmayan vatandaş geldi, natamam verilen evin içini yaptı ve yerleşti. 25 katlı bloklarda hidrofor yok, su üst katlara gündüz gitmiyor, gece de az akıyor. Asansörler arızalı insanlar 20 kat yürüyor. Bir de bu proje için belediye lüks konut vergisi alıyor. Aileler yıkıldı, eşler boşandı, intihar girişiminde bulunanlar oldu. Yıllardır mücadele ediyoruz ama hala bir gelişme yok”

PARAMIZ BUHAR OLDU

MAKROM İnşaat’tan ev alan Fahri Kaygu 2014’den bu yana teslimleri beklediklerini belirtti ve;

“Biz evleri müteahhit firmadan alırken, firma bizim evlerimizi arsa sahibi olan Kayıkçı ailesine sattı. Müteahhit firma ile arsa sahibi danışıklı dövüş halindeler. Olan vatandaşa oldu” dedi. Bulut İnşaat’tan 5 yıl önce ev alan 77 yaşındaki Şaban Yılmaz ve 67 yaşındaki Aysel Yılmaz da mağdurlar arasında. Daire parasını peşin ödediklerini belirten Aysel Yılmaz, “Reklamları gördük, gittik maketten evi aldık. Hala proje yok. Başvurmadığımız yer kalmadı. Paramız buhar oldu, sürünüyoruz”

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Konutzedeler Devletten Çözüm Bekliyor” için bir yorum

Bir cevap yazın