Kredi Faizleri Düşecek Mi? Erdoğan Net Konuştu…

Bir süredir olağan seyrin üzerine çıkmaya başlayan konut kredisi faizleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gözünden kaçmadı. 15 Temmuz sonrası yüksek faiz oranlarına dair verdiği tepki ile faizlerin 0.85 puana düştüğü hatırlanırsa konut kredisi faiz oranları 2017 yılı bitmeden düşüş yaşayacağını bekleyebiliriz. Konut kredisi faiz oranları güncel rakamları hakkında net bir bilgi gelmedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KONUT KREDİSİ FAZİLERİ İÇİN SIKIŞTIRACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kazakistan seyahati sonrası uçakta gazetecilerle yaptığı sohbette ekonomiye dair önemli açıklamalarda bulundu. Amerikan dolarında yaşanan sert düşüş ve büyüme rakamlarında tahminlerin tutturulmasına rağmen yükselen kredi faizler Cumhurbaşkanı’nın hedefindeki tek konuydu.

Gelişmelerdeki güzelliklere baktığımızda, bankaların kredi olayındaki tutuculuğunu kesinlikle aşacağız. Kesinlikle sıkıştıracağız, öyle yüzde 15,16,18’lere varan kredi faizleri ile olmaz. Devlet bankaları başta olmak üzere üzerlerine gideceğiz.”

Halkbank konut kredisi, Vakıfbank konut kredisi, Ziraat bankası konut kredisi faiz oranları incelendiğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu çıkışının haklı temeller üzerinde hareket ettiği anlaşılıyor. Öyle ki devlet bankalarında konut faiz oranları bazı özel bankaların faizlerinden bile yüksek görünüyor.

BANKALARIN İŞİ KOLAYLAŞTIRMASI LAZIM

Krediye ulaşmak isteyen yatırımcıların daha rahat etmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan konunun önünü devlet olarak açmak istediklerini ancak bunun yeterli olmadığını söyledi. Bankaların işi kolaylaştırmak adına adım atması gerektiğini savunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüzde 15-20 arası değişen kredi faizleriyle bu işin olmayacağını ve aşağı çekilmesi gerektiğini savundu.

FAİZLERİN İNMESİ REKOR GETİRMİŞTİ

Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte bankalarla birebir temas kuracaklarını söyleyen Erdoğan,

“Bunu aşağı çekeceksiniz ona göre” diyeceğiz. Sürümden kazanmak lazım. Yatırımcıyı köşeye sıkıştırarak değil. Bunu yapınca yatırımda farklı bir süreç olacak. Türkiye farklı bir kalkınma performansı elde edecek.”

Geçtiğimiz yaz 15 Temmuz kanlı darbe girişimi sonrası faizlere tepki gösteren Erdoğan’ın bu çağrısı yanıt bulmuş ve faiz oranları 1 puanın altına inmişti. Çeşitli kampanyalar ile desteklenen sektör konut satış rekoru kırmıştı.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz