İstanbul’da Konut Fiyatları Balonu Sönüyor

İstanbul’da bulunan yüksek konut fiyatları düşmeye başladı. Metrekaresi 10 bin USD’ye kadar yükselen fiyatlardaki balon sönüyor. Şehir merkezinde hiçbir özelliği olmayan dairelerin 1 milyon TL’ye kadar yükselmesi durumun habercisi iken bazı müteahhitler %25-30 arası indirime kadar gidiyor.

Sektörde yaşanan bu öznel gözlemlemeler resmi kaynaklar tarafından da destekleniyor. TUIK verileri incelendiğinde konut satışlarında artış durağan ya da aşağıya doğru seyrediyor. TUİK’in verilerine göre, konut fiyatlarındaki artık oranı 2015’te %8.21 olurken bu yıl %7.53’te kaldı. Aylık satış oranları ise %0.41’den %0.21’e geriledi.

UZMANLAR: BALON SÖNÜYOR

Gayrimenkul sektörü temsilcileri de yaşanan düşüşün balon fiyatlardan dolayı gerçekleştiğini doğruluyor. Uzmanlar konut talebinin rakamlara rağmen canlı olduğunu ancak fazlaca yapılan lüks konutların erişimi sınırlandırdığını ve lüks konut alıcılarının çoğunun alımlarını gerçekleştirdiğini vurguluyor. Konutta arzın da talebin de olduğu söylenirken arz ve talebin buluşabilmesi için piyasa ihtiyaçlarının iyi okunmasının önemine ve ayda 2 bin 2 bin 500 liralık taksitlerde indirim yapılmasının gerekliliğine değiniliyor.

MEVDUAT GETİRİSİNİN ALTINDA

Konuyla ilgili bir diğer yaklaşım ise konut fiyat artışlarının %7.53 seviyesinde kalmasına rağmen genel enflasyonun %11.87’ye çıkması ile kazancın enflasyonun gerisinde kalması üzerine… İşin içine bir de faizler gözüyle bakıldığında değişen pek bir şey olmuyor. Yıllık mevduat faizlerinin yüzde 14,0’e kadar çıktığı bu günlerde konut sahiplerinin kazancı sadece yüzde 7,5 seviyesinde kalarak nerede ise mevduatın yarısı bir getiriye işaret ediyor.

ASIL SORUN İSTANBUL’DA

Olaya Merkez Bankası verileri açısından bakıldığında da bir yıla kadar mevduat faizleri bu sene ağırlıklı ortalama % 10.9, altı aylık ise %10.97 seviyesindeyken son bir ayda yükselişe geçtiği görünüyor.

Üstelik bu rakamlar tüm Türkiye üzerinden hesaplanıyor.Anadolunun çoğu yerinde konut fiyatlarında artış devam ediyor. Oysa konutta asıl sıkıntı İstanbul’da. Anadolu’da konut fiyatlarında artış devam ederken, İstanbul’da bırakın artışı, fiyat düşüşleri başladı. İTO verilerine göre İstanbul’da konut fiyatları Nisan ayında yüzde 0,60 gerilerken, yıllık fiyat artışı da sadece 7,28’de kalarak yüzde 9,07 olan İstanbul genel fiyat artışlarının gerisinde kaldı.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın