İstanbul’da 3 Yıllık Süreçte Konut/Arsa-Döviz Karşılaştırması | 2014-2017 Yılları

Türkiye Veri İşleme Merkezi (TUVIMER) olarak hazırladığımız TUVIMER Yatırım Rehberi araştırması kapsamında hazırlanan son rapor Habertürk Gazetesi ile paylaşılarak kamuoyuna duyuruldu. AR-GE ekibimiz tarafından hazırlanan rapora göre son 3 yılda İstanbul’da konut getirisi dövizin altında kalırken arsa ise reel olarak kazandırdı. İstanbul’da konutta Şişli bölgesi yüzde 29’luk getirisine karşılık bu dönemde yüzde 68 artış kaydeden dolara yenildi. Arsada ise Avcılar bölgesi son 3 yılda yüzde 90 getirisi ile dövizi solladı.

TÜRKİYE VERİ İŞLEME MERKEZİ’NİN HAZIRLADIĞI TÜM RAPORLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

İstanbul’da toplam gayrimenkul arzı 2016 yılında 1 milyonun üzerine çıktı. Gayrimenkul piyasasına ilgi sürerken getirilerde ise İstanbul’un son yıllarda döviz karşısında başarılı bir perfermans göstermediği ortaya çıktı. Konut cephesinde getiriler dövizin altında kalırken arsa fiyatları ise sağladığı getiri oranları ile yatırımcısının yüzünü güldürdü. Türkiye Veri İşleme Merkezi’nin (TUVIMER) verilerine göre 2014-2017 yılları arasında döviz %68 artış kaydederken İstanbul’da semtlere göre değişmekle beraber ortalama konut fiyatları yüzde 39 arttı. Arsa fiyatları ise aynı dönemde yüzde 85 artarak adeta dövize meydan okudu. Arsada en yüksek değer artışı dolardan 22 puan fazla yani yüzde 90 ile Avcılar’da gözlendi. 1999 yılında yaşanan depremden sonra kentsel dönüşüm kapsamında Avcılar bölgesine yönelik konut arzı bölgedeki arsa fiyatlarını da yükseltti. İstanbul’da en dikkat çekici fiyat artışı ise 3’üncü Havalimanı’nın yapıldığı Arnavutköy’de görüldü. İlçede arsa fiyatları 3 yılda yüzde 86 artarak yatırımcısına doların 18 puan fazla kazanç sağladı.

<h2>İstanbul'da dolar karşısında en az değer kaybına uğrayan ilçe Zeytinburnu oldu<h2>
İstanbul’da dolar karşısında en az değer kaybına uğrayan ilçe Zeytinburnu oldu

FİNANS MERKEZİ DEĞERİNİ ARTTIRDI

Öte yandan özellikle markalı konut üreticilerinin Anadolu Yakası’nda Tuzla, Pendik ve Sancaktepe ilçelerine yönelmesi bölgedeki arsaları da değerlendirdiği gözleniyor. Bu ilçelerde fiyatlar 3 yıl içerisinde yüzde 80’in üzerinde artarak yine yatırımcısına doların üzerinde kazanç sağladı. İstanbul’un gözde ilçelerinden Ataşehir’de ise arsa fiyatları bölgede hayata geçirilen Uluslararası Finans Merkezi projesiyle yüzde 82 oranında artış kaydetti.

Arsa - Dolar Yatırımı Getiri Karşılaştırması
Arsa – Dolar Yatırımı Getiri Karşılaştırması

KONUTTA DOLARA KARŞI EN AZ ZARAR ZEYTİNBURNU

Arsanın dolara karşı getiri üstünlüğüne karşın konut getirilerinde ise aynı şeyi söylemek pek de mümkün gözükmüyor. Söz konusu 3 yıllık dönemde dolara karşı en az kaybı yaşayan ilçenin ise Zeytinburnu olduğu görülüyor. Son dönemde ilçede birbiri ardına yapılan lüks projeler ilçedeki konut fiyatlarının değerlenmesini sağlarken Zeytinburnu’nda konut getirileri doların 24 puan altında kalarak yüzde 44 oranında gerçekleşti. Dolara karşı en az getiri kaybını yaşayan ilçeler ise sırasıyla dolardan 32 puan daha az kazandıran Şile ve 36 puan daha az kazandıran Beşiktaş oldu.

Bunları da sevebilirsiniz

İstanbul’da 3 Yıllık Süreçte Konut/Arsa-Döviz Karşılaştırması | 2014-2017 Yılları” için bir yorum

Yorumlar kapatıldı.