Kişi Başına Düşen Milli Gelir Azalacak Mı?

Dünya Gazetesi yazarı Alaattin Aktaş bugünkü köşe yazısında çarpıcı bir konuya değindi. Aktaş, ekonomi parametrelerini değerlendirdiği yazısında yıl sonuna kadar yaşanacak olası artışlar sonrası kişi başına düşen milli gelir düşüşünün yaşanmasının muhtemel olduğunu değerlendirdi. İşte Alaattin Aktaş’ın Dünya Gazetesi’nde kaleme aldığı yazının ilgili bölümü;

Doların yılbaşından bugüne kadar olan ortalaması 3.69 düzeyinde oluştu. Oysa bizim 2.9 trilyon liralık GSYH ve buradan hareketle 11 bin 495 dolarlık kişi başına geliri yakalayabilmemiz için dolar kurunun yıl ortalamasında 3.18 olması gerekiyor.

Yıl ortalamasında böyle bir düzey yakalanabilir mi? Elbette yakalanabilir, ama “biraz” zor.

Yılbaşından bugüne kadarki ortalaması 3.69 olan dolar, yıl sonuna kadar 2.92 ortalamada kalırsa, yıllık 3.18 tutacak. Olur mu, olur; ama doğrusu nasıl olur, biz bilmiyoruz.

Dolayısıyla bu yıl için kişi başına gelirin, örtülü biçimde öngörülen 11 bin 500 dolar civarında gerçekleşeceğini hala dile getirmekte olan varsa, bunun yöntemini de açıklaması gerekiyor.

“Örtülü” dememizin nedeni açık. Resmi kayıtlarda bu yılın kişi başına geliri hiçbir yerde 11 bin 495 dolar olarak geçmiyor. Ama aktardığımız gibi yeni seri GSYH’de geçen yıla göre öngörülen artışlardan yola çıktığımızda böyle bir büyüklükle karşılaşıyoruz.

Eğer yılbaşından beri 3.69 olan ortalama kur, yılın tümünde de bu düzeyde gerçekleşirse kişi başına gelir 9 bin 907 dolara inecek. 2016’daki kişi başına gelirin 10 bin 807 dolar olduğunu hatırlayalım.

Hani, “Kur artışı bize bir şey yapmaz” gibi tuhaf görüşler ileri sürülüyordu ya… Bırakın diğer olumsuz etkileri, işte tek etki bu olsa bile 3.69’luk ortalama kurla kişi başına gelirde yeniden 10 bin doların altına iniyoruz.

Ya bir de büyüme yüzde 4.4’ü bulmazsa…

9 bin 907 dolarlık kişi başına gelir; yüzde 4.4 büyümeye, ortalama fiyat artışını gösteren yüzde 7.2 deflatöre ve yıl ortalamasında dolar kurunun 3.69 düzeyinde gerçekleşeceği varsayımına göre oluşan bir değer.

Büyüme yüzde 4.4’ü bulmazsa, deflatör yüzde 7.2’den küçük oluşursa, yani GSYH’deki cari artış yüzde 11.9’dan düşük kalırsa ve diğer yandan ortalama kur 3.69’un da üstüne çıkarsa kişi başına gelir 9 bin 907 doların da altına inecek demektir.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın