Kira Sigortası Nedir? Neleri Kapsıyor?

Kira sigortası uygulaması bu yıl yürürlüğe girdi. Kira konusunda yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi amaçlanıyor. Devletin herhangi bir vergi kaybı yaşamayacağı yeni proje ile konut kiralama işlemlerinin tamamını kayıt altına alacak.

Herhangi bir sebeple kiranın ödenememesi durumunda mülk sahiplerinin haklarını koruyan kira sigortası, Türkiye’de aktif olarak kullanılmaya başlandı. Kira sigortası uygulamasıyla yaşanan sorunların çözümü daha kolay olacak. Haklar koruma altına alınacak.

22 Mayıs tarihinde yürürlüğe giren uygulamaya yoğun talep görüyor. Mülk sahiplerinin öncelikli en önemli kaygısını gideren poliçenin, mülk sahipleri ve emlak ofisleri tarafından yoğun ilgiyle karşılaştığı belirtiliyor. İlk 20 gün içerisinde toplam 814 mülk sahibi bilgi için başvuruda bulundu. Kira sigortası uygulaması ile birlikte mülk sahipleri haklarını ararken mağdur olmayacak.

Abonelik sözleşmelerini üzerine geçirtmemiş kiracıların kullanımından doğan ve ödenmeyen, mülk sahiplerinin ödemek zorunda kalabileceği elektrik, su, doğal gaz gibi faturaları da ödüyor. Ayrıca, tüm bu sürece ait tahliyeye kadar oluşan hukuki masrafları ve avukatlık ücretini de üstleniyor.

Türkiye’de bulunan 20 milyon hanenin yüzde 26’sı kiracı olarak yaşamlarını sürdürüyor. Ayrıca kira sigortası ile mülk sahiplerinin gelirleri de kayıt altına alınabilecek. Sigorta şirketleri ile Maliye arasında veri paylaşımı artacak ve takip mekanizması daha sağlıklı bir şekilde işleyecek.

http://www.star.com.tr/ekonomi/palandoken-kira-sigortasi-magduriyetleri-giderecek-haber-1235172/

Bir cevap yazın