“Kentsel Dönüşüm Daha Yaşanılabilir Alanlar Üretmeli”

Türkiye’de hayata geçirilen kentsel dönüşüm uygulamaları sektörün deneyimli isimlerinin üzerine sıkça konuştuğu konuların başında geliyor. Uzman seviyesindeki kişilerin görüşlerini dile getirdiği toplantılar ile somut çözüm önerileri sunulurken sürecin işleyişi hakkında da önemli bilgiler paylaşılmaktadır. Son olarak Ankara’da Kentsel Dönüşüm Dergisi‘nin düzenlediği yuvarlak masa toplantısının moderatörlüğünü yürüten Hakan Gümüş konuyla ilgili görüşlerini açıkladı.


“KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN ÖNCELİK MEKANLARIN İYİLEŞTİRİLMESİDİR”

Kentsel dönüşüm uygulamalarında önceliğin mekanların iyileştirilmesi olduğunu vurgulayan Gümüş, bina yenileme işlemlerinin ikincil bir konu olduğunu vurguladı. Gümüş; “Bizim maksadımız daha yaşanılabilir, insanların daha keyif aldığı ve mutlu olduğu mekanların üretilmesidir. Yani şunu kastediyorum: Belli bir bölgeyi üst ölçekle -ada bazında- ele alıp oranın yollarını, yeşil alanlarını, kültürel mekanlarının tamamının planlanmasını istiyoruz. Kentsel dönüşümde olması gereken şey bu” dedi.

 

 

“70 YILLIK BİR GÜNAHI TEMİZLİYORUZ”

Kentsel dönüşüm ile ilgili olan yasaların çok kısa bir süre öncesinde çıktığını söyleyen Gümüş; “Aslında yaklaşık 70 yıllık bir günahı temizlemeye çalışıyoruz ve 5 sene gibi çok kısa bir süre içerisinde bunu yapmaya çalışıyoruz. Bu yasa çıkalı 5 sene oldu. Bu kadar heybetli bir sorun için 5 sene çok kısa bir süre. Kendimize de haksızlık etmemeliyiz. Bir çok şeyi doğru yapıyoruz, tabii ki hatalar/yanlış uygulamalar da var. Bunları da süreç içerisinde çözerek ilerlemeye devam ediyoruz.  Şehircilik şurası adı altında çok önemli toplantılar yapılıyor. Bunun sonuçları da açıklandığında bir çok sorunun çözümüne yönelik yeni şeyler duyacağız.”

 

 

Bunları da sevebilirsiniz