“Dönüşümde Öncelik Deprem Olmaktan Çıktı”

EYG Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’de başlatılan kentsel dönüşüm hareketiyle ilgili eleştrilerde bulundu.

Kentsel dönüşümün riskli alanlar diye tabir edilen yerlerde yapılmamasına değinen Ömer Faruk Çelik Avcılar Bağdat Caddesi kıyaslamasında bulundu. Depremden en çok etkilenen bölgenin Avcılar olduğunu ancak en çok dönüşüm projesinin Bağdat Caddesi’nde yapıldığını hatırlatarak,”Kentsel dönüşüm mevzuatının yeniden ele alınması gerekiyor. Cadde’de eski evi mi yenileyeceğiz yoksa vatandaşın üzerine yıkılmak üzere olan evini mi? Dönüşüm ruhu sil baştan değişmeli” dedi.

KONUT FİYATLARI DÖNÜŞÜM NEDENİYLE ARTIYOR

Kentsel dönüşümün arsa geliştirme yolu olarak görüldüğünü savunan Çelik,” Müteahhit 100 daire dönüştürecekse emsal artışı isteyip 200 daire yapıyor. Yüzde 50 pay ise hak sahiplerine veriliyor. Bununla birlikte kira ve taşınma yardımı da var. Konut fiyatları dönüşüm projeleri nedeniyle artıyor. Oysa dönüşümde evler daha ulaşılabilir olmalıdır.” dedi.

EYG Grup Yönetim Başkanı Çelik markalı konutlarda yaşanan fiyat artışının nedeninin de kentsel dönüşüm olduğunu söyledi. Kentsel dönüşüm yoluyla evini yenileyenlerin ev talebini kestiğini vurgulayan Çelik, “Eskiden vatandaş eski evini satar, büyük firmaya gider bir miktar borçlanıp ev alırdı. Şimdi eski evini veriyor, hatta üstüne para alıyor ve evini yeniliyor. Hal böyle olunca büyük müteahhite gelen müşterinin önü kesildi. Üst gelir ve orta üstü gelir grubuna konut üreten firmaların işi zorlaştı” diye konuştu.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz