Kentsel Dönüşüm Kapsamında TOKİ’den Binlerce Ev

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık bünyesinde faaliyet gösteren Toplu Konut İdaresi (TOKİ) kentsel dönüşüm hareketinin başladığı günden bu yana önemli başarılara imza atmaya devam ediyor. Tüm Türkiye’yi kapsayacak şekilde etki alanını genişletmek isteyen idare şimdiye kadar 54 ilde 125 bin konut inşa etti.

Hükümetin başlattığı kentsel dönüşüm seferberliğiyle kolları sıvayan TOKİ Türkiye’yi yeniden inşa etmeye devam ediyor. 54 ilde 125 alanda kentsel dönüşüm hareketine öncülük eden Toplu Konut İdaresi toplam 125 bin konut inşa etti. 2017 yılı ilk yarısı itibariyle 35 bin konut sahipleriyle kavuşurken idarenin hedefi yıl sonuna kadar rakamı 65-70 bin konut seviyesine çıkartmak… TOKİ, 2016 yılında yaşanan darbe girişimine rağmen 65 bin konut inşaatı gerçekleştirerek bir rekora imza atmıştı. Söz konusu rakam TOKİ Başkanı Ergün Turan’ın verdiği bilgilere göre Türkiye gayrimenkul sektöründeki üretimin yüzde 10’una denk geliyor.

TOKİ, 2023 yılında 1 milyon 200 bin konut yapabilme gücüne ulaşmayı hedefliyor.

ANADOLU’NUN HER YERİNDE

TOKİ; Gaziantep, Manisa, Denizli, İzmir ve Şanlıurfa gibi konut ihtiyacının olduğu şehirlerde büyük ölçekli projeler hazırlıyor ve 5-6 bin konutluk kasabalar inşa ediyor. Bununla birlikte bölücü terör örgütü nedeniyle mağduriyet yaşanan şehirlerde de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle 22 bin konut inşa edilecek. Bunun 16-17 binine başlandı ve 4-5 bin konut hakkında ise muhtelif sorunların çözümü bekleniyor.

TOKİ Başkanı Ergün Turan; ” Son 2,5 yıldır da kentsel dönüşüm önceliğimiz, Türkiye’nin deprem haritasıyla doğru orantılıdır. Başta İstanbul olmak üzere bu alanlarda aktif rol alıyoruz. 15’e yakın ilçede belediyelerimizle kentsel dönüşüm yapıyoruz. Kentsel dönüşümde örnek olacak işler yapıyoruz. Buna örnek olarak Uşak, Niğde, Çankırı, Samsun, Rize gibi illerde yapılan çalışmaları gösterebiliriz. Kentsel dönüşüm kapsamında şimdiye kadar 125 bin konut ürettik. Kısa vadede hedefimiz konut üretiminde kentsel dönüşümün yüzde 40 olması. Geçmişte bu oran yüzde 15 civarındaydı. Geçen yıl ürettiğimiz 65 bin konutun yüzde 25’i kentsel dönüşüm kapsamında yapıldı.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın