Kentsel Dönüşüm İçin 75 Milyar TL’lik 5 Yıllık Plan

AK Parti Hükümeti kentsel dönüşüm projelerinin hızlandırılması için harekete geçti. Hazırladığı 5 yıllık planla Türkiye’deki tüm riskli binaları dönüştürmeyi hedefleyen iktidar, bu dev dönüşüm seferberliği için 75 milyar TL’lik bir bütçe ayırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacak olan proje ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki konuyla ilgili kurullara bilgi verdi. Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında tüm riskli binaların dönüşümü hedeflenirken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayının ardından yasalar çıkartılarak ilk etaba başlanacak.

İşte Detaylar…

Kentsel Dönüşüm istenilen hızda ilerleyemediği için teşvik mekanizması devreye girecek. Müteahhitler ve bina sahiplerini teşvik edecek bir sistem uygulanması bekleniyor. Herkes kendi binasını ölçtürüp yenileyebilecek.

Teşvikler bununla sınırlı değil. Belediyelere bakanlık tarafından iki yıl ödemesiz uzun vadeli sıfır faizli krediler verilmesi öngörülüyor. Belediyeler alan bazlı dönüşüm projelerini hayata geçirecek ve riskli görünen yerler belirlenecek.

İşlemler belli bir aşamaya ulaştıktan sonra bakanlıklar devreye girecek. Vatandaşın ya da belediyelerin yetersiz kaldığı yerde bakanlık çözüm ortağı olarak devreye girecek.

5 YILLIK PROJE

Projenin mali kaynağı ise yurt dışından sağlanacak finansman ve İller Bankası üzerinden sağlanacak para kredi olarak belediyelere verilcek. 2018 yılı için 15 milyar USD kaynak ayrılan projede 5 yılda 75 milyar TL’lik kaynak kullanılacak. Bununla birlikte İstanbul’da İSMEP adında yeni bir teşkilat kurulacak. Bu teşkilat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini sürdürecek. İstanbul’daki kamu binalarıyla birlikte özel binaların dönüşümünü de bu ekip sağlayacak.

Türkiye’de yaklaşık 25 milyon konut stoku mevcut. 10 milyon riskli bina 1999 Marmara Depremi’nden sonra inşa edilirken 15 milyonun yüzde 50’si riskli. İstanbul’da 2 milyon bağımsız birim 1999 depreminden sonra inşa edildi.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Kentsel Dönüşüm İçin 75 Milyar TL’lik 5 Yıllık Plan” için bir yorum

Bir cevap yazın