“Kentsel Değil Depremsel Dönüşüm”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Algısı iyi olmayan kentsel dönüşüm yasası rant yasası gibi algılanıyor. Bu nedenle biz yeni yasada dönüşümün asıl amacına uygun olan depreme hazırlık yasasını hazırladık. Dönüşümün bütçesi de tamam” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Melikgazi’de 392 dairelik kentsel dönüşüm projesinin temel atma törenine katıldı.Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Melikgazi’de 392 dairelik kentsel dönüşüm konutları ile sosyal tesislerinin temel atma törenine katıldı. Burada yaptığı konuşmada kentsel dönüşümün önemine ilişkin önemli mesajlar veren Bakan Özhaseki, Kayseri’de devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları ile diğer belediye faaliyetlerinin Türkiye’ye örnek olduğunu belirtti.

Belediye başkanlığı görevini teslim aldığı dönemden bu yana Kayseri’nin birçok konuda değişim yaşadığını dile getiren Bakan Özhaseki, “Kayseri’de alt yapıdan devasa sosyal tesislere kadar yüzlerce alanda güzel işler yapıldı. Belediyecilikte destan yazmaktan bahsedilecekse Kayseri belediyeciliği bu konuda örnektir. Göreve başladığımızda Kayseri altyapısının yarısı yoktu. İçme suyu yüzde 65 civarında kayıp kaçak verirdi. Belediye ihalelerine mafya girer, başka kimseyi sokmazlardı. Şehrin merkezine 500 metre mesafedeki Emirgan Parkı’na aileler giremezdi. Bunları yaşadığımızdan bugüne ekip olarak bu kötülüklerin hepsinin defettik. Bu çalışmaların neticesi olarak buradayız” diye konuştu.

Bakan Özhaseki; "İstanbul'daki yapıların yarısı riskli statüde"
Bakan Özhaseki; “Türkiye’deki yapıların yarısı riskli statüde”

TÜRKİYE’DEKİ YAPI STOĞUNUN YARISI RİSKLİ

Son dönemde kentsel dönüşüme ilişkin çalışmaların hızlanarak devam ettiğini vurgulayan Bakan Özhaseki, olası bir deprem tehdidine karşı kentsel dönüşüm çalışmalarının en önemli tedbir olduğunu vurguladı. Türkiye’deki yapı stoğunun önemli bir bölümünün riskli olarak görüldüğünü kaydeden Özhaseki, “Türkiye’de 15 milyon yapı stoğu var. Allah korusun bir deprem olursa yarısı riskli olarak görülüyor. Devlet olarak bizim zamanında bunlara tedbir alıp, kentlere göç edenlere yer göstermemiz lazım. Zamanında böyle düşünülmediği için bu durumdayız. Binlerce insan göç ederken devlet kurumlarında yöneticiler yok muydu? Şimdi biz yeni baştan başlayıp, Türkiye’yi depreme hazırlık hale getirmek istiyoruz. Deprem korkulacak bir şey değil. İnsanları öldüren kötü yapılar. Neden Japonya’nın bir kentinden deprem geldiğinde insanlar hayatına devam ediyor da bizim ülkemizde deprem büyük bir korku oluşturuyor? Demek ki zamanında doğru işler yapılmadı.

DÖNÜŞÜM İÇİN FİNANSMAN VE REZERV SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Ülkemizin topraklarının yüzde 66’sı deprem kuşağında. Nüfusumuzun da yüzde 71’i de bu kuşakta yaşıyor. Son yüz yılda gerçekleşen depremlerde yüz bin insanımız can vermiş, yüz milyar dolarlık bir kayıp ortaya çıkmış. Şimdi de yaşanması muhtemel bir deprem için hazırlıklar yapıyoruz. 2012 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde kentsel dönüşümle ilgili yasalar ve teşvikler çıkarılmış. Şimdi 5 sene içinde bunu daha da hızlandıracak, yılda 500 bin bağımsız birimi yıkıp yeniden yapacak bir formül geliştirdik. Sayın Cumhurbaşkanımız ile Başbakanımız yakında kanun olarak çıkarılacağını tüm Türkiye’de bir seferberlik başlayacağını söylediler. Finansman ve rezerv sorunlarını çözdük. Meclis açıldıktan sonra da bu yasayı çıkararak Türkiye’yi en şiddetli depreme bile hazırlık hale getireceğiz. Türkiye’yi baştan sona yenilemiş olacağız. Akıllı evler, yeşil evler yapılacak. 500 bin binanın yapılmasıyla birlikte milyarlarca lira hareket olacak”

açıklamalarında bulundu.

Bunları da sevebilirsiniz

“Kentsel Değil Depremsel Dönüşüm”” için bir yorum

Yorumlar kapatıldı.