KEÇİÖREN METROSU SON DURUM

Ankaralıların uzun zamandır beklediği Keçiören Metrosu ile ilgili soru işaretleri gün geçtikçe artıyor. Ankara’da ulaşıma büyük katkı sağlayacak olan Keçiören metrosu nereye gidiyor? Keçiören metrosu nerelerden geçecek? Keçiören metrosu aktarma durakları, Keçiören metrosu saatleri, Keçiören metrosu ring, Keçiören metro güzergahı haritası, Keçiören metrosu Kızılay gibi Ankara Keçiören metrosu ile ilgili tüm merak edilenleri haberimizde bulabilirsiniz.

Metro hatlarının hayatımızdaki önemi hiç kuşkusuz su götürmez bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Son 20 yıl içerisinde hayata geçirilen metro hatları özellikle kara trafiğinin yoğun olduğu şehir içi ulaşımı için 1 numaralı ulaşım aracı olarak öne çıkıyor. Ankara’da da durum bundan farklı değil. Bilhassa Keçiören Metrosu’nun hayata geçirilmesi ile Ankara trafiğinin değişimi herkes tarafından bilinen bir gerçek. Biz de haberimizde Ankaralılar için bu denli önem taşıyan Keçiören Metrosu ile ilgili tüm bilgileri sizlerle paylaşacağız. Bu yazımızda Keçiören metrosu nereye gidiyor? Keçiören metrosu nerelerden geçecek? Keçiören metrosu aktarma durakları, Keçiören metrosu saatleri, Keçiören metrosu ring, Keçiören metro güzergahı haritası, Keçiören metrosu Kızılay gibi Ankara Keçiören metrosuna dair her şeyi bulabileceksiniz…

KEÇİÖREN METROSU SAATLERİ

Ankara metrosu raylı sistemler işletme saatlerinden aldığımız Keçiören Metro Saatleri ile ilgili bilgiye göre Ankara Keçiören (M4) metrosu ilk seferini sabah 06:00’da yapmaktadır. Atatürk Kültür Merkezi’nden başlayarak Şehitler Durağına kadar devam eden yolculuk için ilk seferi kaçırdığınız takdirde 7-8 dakika beklemeniz gerekecek. Ayrıca Keçiören Metrosu’nda son sefer saatleri de belli oldu. Şehitler Durağı’ndan 23:20 sularında yapılacak olan son sefer AKM durağında 00:15’te yapılacak.Keçiören Metrosu Son Tren Hareket Saati
Keçiören Metrosu Son Tren Hareket Saati

Yan taraftaki tablodan da anlaşılacağı üzere Keçiören Metrosu Nerelerden Geçiyor? sorusu da cevap bulmuş oluyor. Şehitler İstasyonu’ndan başlayarak, Dutluk, Kuyubaşı, Mecidiye, Belediye, Meteoroloji, Dışkapı ve ASKİ duraklarından geçerek AKM istasyonuna ulaşan Keçiören Metrosu aynı güzergahı kullanarak geri dönmektedir.

KEÇİÖREN METRO GÜZERGAHI HARİTASI

Peki, Keçiören Metrosu nereye gidiyor? Keçiören Metrosu Kızılay’a gidecek mi? Ankara Keçiören Metro Güzergahı haritası nedir? Aslında yukarıdaki tabloda Keçiören metro durakları açık bir şekilde gösterilse de metro duraklarını raylı sistemler haritasıyla bir kez daha görmek isteyen vatandaşlar için ekstra bir parantez açmak gerekebilir. Ankara’nın kuzeyinden başlayarak dikey bir şekilde şehri geçen M4 Keçiören Metro Güzergahı haritası aşağıda paylaşılmıştır.Ankara Keçiören Metrosu Kızılay Güzergah Haritası
Ankara Keçiören Metrosu Kızılay Güzergah Haritası

 

KEÇİÖREN METROSU RİNG OTOBÜSLERİ ÜCRETSİZ

Öte yandan Ankara Büyükşehir Belediyesi vatandaşların daha rahat bir şekilde metro hattını kullanabilmesi için Keçiören metrosu ring seferleri koydu. Özellikle yaşlı ve hasta vatandaşlar için ulaşım açısından büyük kolaylık sağlayacak olan Keçiören Metrosu Ring seferleri hattın kullanımını da arttıracaktır. Ücretsiz olarak hizmet verecek olan otobüsler de belirlendi. 412, 416, 480 ve 483 numaralı otobüsler Keçiören Metrosu için 09:00-24:00 arası ring hizmeti verecek. Tamamen ücretsiz olacak olan seferler için 410-411-482 hat numarasına sahip otobüsler ise sabah 06:20-09:00 arasında akşam ise 16:30-18:30 arasında hizmet vererek işe gitmeye çalışan vatandaşlara kolaylık sağlayacak. 417 numaralı hat iptal edildi. 417 hat numaralı otobüs yerine vatandaşların 419 hat numaralı otobüsleri kullanması gerekecek. 412, 480, 483 numaralı ringler Dutluk istasyonuna, 416 numaralı ring ise Mecidiye Metro İstasyonuna ulaşım sağlayacaktır.

Ankara Raylı Sistemler Haritası

KEÇİÖREN METROSU AKTARMA BİLGİLERİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in katılımı ile açılacak olan Keçiören Metrosu’na bağlantılı olarak EGO aktarmalı otobüs seferleri de başlıyor. 5 Ocak Keçiören Metrosu ile aynı gün hizmete girecek olan aktarma hattı, Batıkent Metrosu ile Keçiören Metrosu’nun ortak istasyonu olan Atatürk Kültür Merkezi’nden hizmete başlayacak. AKM Metro İstasyonu – GAR – Ulus – Bentderesi – Dışkapı güzergahında hizmet verecek olan EGO seferleri ücretsiz olacak.

Tandoğan-Keçiören arasında 10.582 metre hat ve 11 istasyon olarak projelendirilen hattın bina ve inşaat yapım çalışmalarına 15.07.2003 tarihinde başlanmıştır. Keçiören- AKM istasyonları arasındaki 9.220 metre hat ve 9 istasyonu kapsayan kısmı 25.04.2011 tarihinde yapılan protokolle Ulaştırma Bakanlığına devredilmiştir. Bu hat için ilgili Bakanlıkça 13.12.2011 tarihinde ihalesi, 02.02.2012 tarihinde sözleşmesi yapılarak çalışmalara başlanılmış olup 05.01.2017 tarihinde Kurumumuzca devir alınarak işletmeye alınmıştır.

KEÇİÖREN METROSU İLETİŞİM NUMARASI

Ankara Metrosu İşletme ve Bakım Merkezi
Mehmet Akif Ersoy Mah. 296. Cad. No:9 06370 Macunköy-Yenimahalle/ANKARA

Tel: +90.312.354 59 33 (Pbx)
Fax: +90.312.354 59 32