Katar Krizi ve Türkiye’ye Etkileri!

Katar krizi aradan geçen zamana rağmen sıcaklığını koruyor. Katar’da yaşanan olaylar, Türkiye-Katar ilişkilerinin gelişmesi açısından bir fırsat olabilir. Ancak bazı kesimlere göre Katar krizi nedeniyle Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar arasından bir tercih yapmaya zorlanabilir. Çünkü Türkiye, Katar krizinin iki önemli aktörü olan Suudi Arabistan ve Katar ülkelerinin ikisiyle de önemli ilişkiler içerisinde bulunuyor.

Katar krizi son günlere bomba gibi düştü.Son yılların en büyük diplomatik krizi olarak gösterilen olay Suudi Arabistan, Bahreyn, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin diplomatik ilişkilerini kesmesiyle baş gösterdi. Bu ülkelere Yemen, Libya, Maldivler’in katılımıyla kriz daha da büyüdü, Katar bankalarıyla ilişkiler askıya alındı ve uçuşlar durduruldu. Peki, Katar krizi Türkiye’yi nasıl etkiler? Katarlı yatırımcıların Türkiye’de ne kadar yatırımı bulunuyor? Katar’a karşı takınılan tavır, Türkiye’ye de bir uyarı anlamına geliyor mu?

Mısır darbesi sonrası yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya hazırlanan sorunlar en sonunda Katar krizi üzerinden patlak verdi. Katar’ı ‘Bölgede istikrarı tehdit eden müslüman ülke’ olarak nitelendiren Körfez ülkeleri, Katar ile El-Kaide ve DAEŞ arasında doğrudan bir bağlantı bulmakta zorlansa da Katar’ın Müslüman Kardeşler ve Filistin’in Gazze Şeridi’nde yönetimde olan Hamas örgütlerine verdiği destek gizli değil.

TÜRKİYE EKONOMİSİNİ NASIL ETKİLER?

Peki, Türkiye bu gelişmelerden ne kadar etkilenir? Katarlı yatırımcıların Türkiye’de ne kadar bir ticaret hacmi bulunuyor? Özellikle son yıllarda büyük projelerin arkasından hep Katarlı yatırımcılar çıkmaktaydı. 2015 yılı ve sonrası Katarlılar A-Bank, BMC, QNB Finansbank, Boyner gibi dev firmalarla ortaklık ilişkisi içerisinde bulunuyor.

Katarlı yatırımcılar sadece Türkiye’de değil, dünya üzerinde pek çok ülkede büyük yatırımları bulunuyor. Dünya üzerinde 355 milyar USD değerinde yatırımı bulunurken bu yatırımların 18 milyar USD’lik kısmı Türkiye’de bulunuyor. Söz konusu rakamlar Katar’ı dünyanın en büyük 14’üncü yatırımcısı konumuna getiriyor.

TÜRKLERİN KATAR’DAKİ VARLIK FAALİYETLERİ

Yaşanan gelişmeleri Katar’ın Türkiye’deki yatırımlarına bakarak okumakla birlikte Türkiye’nin Katar’daki üstlendiği işleri de incelemek gerekmektedir. Türkiye, Katar’da; ağırlıklı olarak inşaat sektöründe faaliyet gösteriyor. Katar, Türk inşaat firmaları için oldukça yüksek bir pazar anlamına geliyor. Uzmanların verdiği bilgilerden yola çıkarak, Türkiye Katar’da 14.2 Milyar USD değerinde 128 proje yürütüyor. Üstelik bu rakam sadece 2017 yılı ilk çeyreğini kapsayan zaman diliminde… Özellikli olarak altyapı, ulaşım ve konaklama işlerini yürüten Türk müteahhitler için 4.4 milyar USD değerindeki Doha metrosu ayrı anlam taşıyor. Türk müteahhitlerin Katar’a girişi 2000’li yılların başına denk geliyor.

2022 YILINDA DÜNYA KUPASINA EV SAHİPLİĞİ

2022 yılında Dünya Kupası organizasyonuna ev sahipliği yapma hakkı kazanan Katar’da süre daralırken yatırımların artması bekleniyor. Yaklaşık 170 milyar USD değerinde altyapı ve üst yapı yatırımıyla Dünya Kupası’na hazırlanan Katar, bu dev organizasyonu 8 stadyumla üstlenmeyi planlıyor. Bu stadyumlardan 5 tanesi yeniden yapılacak. 3 tanesi ise yenilenecek. Türk müteahhitler 2022’ye kadar yüksek değerde iş alabilmek için başta fuarlar olmak üzere pek çok organizasyonda aktif rol oynuyor. Şimdiye kadar 7.5 milyar USD iş aldığı belirlenen Türkler arasında tek seferde en büyük iş alımını 2.3 milyar USD ile Tekfen gerçekleştirdi.

İYİ İLİŞKİLER TİCARETİ DE ETKİLEDİ

Tüm dünyada 335 milyar USD yatırıma ulaşan Katarlılar Türkiye ile birlikte gerçekleştirdikleri ithalat/ihracat rakamları da bir hayli iyi durumda. Uluslararası raporlara göre Türkiye’ye en çok yatırım yapan 7. ülke konumunda Katar bulunuyor. Devletin tepesinde bulunan isimlerin sık sık bir araya gelerek ilişkilerin daha da iyiye gitmesi rakamların daha da artmasını sağlayacaktır. 2016 yılında Türkiye’e Katar’a 421 milyon dolarlık ihracat yaparken, ithalat 271 milyon dolar oldu.

QNB, FİNANSBANK ve DIGITURK

İlk olarak bankacılık sektöründe varlık gösteren Katarlı yatırımcılar Abank’ı satın aldı. Bankanın yüzde 71’ini 460 milyon USD vererek satın alan yatırımcılar 2016 yılında ise 224 milyon USD daha ödeyerek bankanın tek sahibi oldu. Hemen ardından ise Ortadoğu ve Afrika’da yapılan yatırımlarla ön plana çıkan QNB ve Finansbank yüzde 99.81’lik hisselerini satın aldı.

Katarlı yatırımcıların bir diğer sükse yaratan alım işlemi ise Digiturk’un ihalesinde yaşandı. TMSF tarafından el konulduktan sonra Katarlı beIN medya grubuna satılan Digiturk, Süper Lig’in yayın haklarını da satın almıştı. Boyner’in yüzde 30.7’sini alan Katarlıların BMC’yle de ortaklığı bulunuyor.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Katar Krizi ve Türkiye’ye Etkileri!” için bir yorum

Bir cevap yazın