Kanal İstanbul’a Kardeş Geliyor: Yeşilırmak’ın Çılgın Projesi…

İstanbul’da başlatılacak olan Kanal İstanbul projesine bir kardeş de Karadeniz’den geldi. Tokat’ta yapılması beklenen Kanal Tokat’ın temelleri atıldı. 10 milyon 540 bin TL’ye mal olacak Karadeniz’in yeni cazibe merkezinin Mart 2018’de açılması bekleniyor.

Kanal İstanbul projesine kardeş olacak Kanal Tokat ile Yeşilırmak turizme kazandırılacak. Şehrin içinden geçen Yeşilırmak’ın belirli kısımlarına şişirme tekniği uygulanacak ve bu sayede Kızılırmak’ın durgunlaşması sağlanacak. Bu yöntemle akış hızı kontrol altına alınacak ırmakta Osmanlı kayıklarıyla gezinti yapılması amaçlanıyor. Bununla birlikte ırmak kenarında başlatılacak yeni yapısal projelerle Karadeniz’de yeni bir cazibe merkezi oluşturulmak isteniyor. Kanal Tokat ve çevresinde kent dokusuna uygun dinlenme alanları, gezi, koşu ve bisiklet yolları da yapılacak.

Kanal Tokat
Kanal Tokat

İLK KISIM AĞUSTOSTA BİTECEK

Projeyle ilgili YeniŞafak Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ekolojik döngüye zarar verilmeden can ve mal kaybına yol açmadan bitirilmesinin üzerinde durduklarını söyledi. Yapılan analizler sonrası tabakanın su geçirgen bir bölge olduğunu farkettiklerini ve hızlı bir şekilde topraktan oluşan tabakayı tamamen su sızmayacak bir hale getirmek için betonlama ve demir hasırlarla örerek bir buçuk kilometrelik ırmak yatağını oluşturduklarını belirtti. Su sızmalarını önlemek için de 1 metre çapında düz borular döşediklerini söyleyen Başkan Eroğlu, yağmur durumlarında suyun Yeşilırmak’a karışmadan tahliye edileceğini vurguladı.

Kanal Tokat
Kanal Tokat

Başkan Eroğlu tüm olasılıkları değerlendirdiğinin altını çizerek olası bir deprem anında aldıkları önlemi ise şöyle anlattı: “Deprem veya tabi afete karşı 16-17 metre suyun altına girerek kazıklı sistemler oluşturduk. Temeli sağlam yaptık ki depreme karşı dayanıklı olsun diye. Bu alanın içerisine kum, çakıl gelmesin diye de 3 tane tersip bendi inşaatı başlıyor. Tüm bunlar bittiğinde ırmağımız su tutar hale gelecek ve burada 2 metreyi geçen suyu tutacağız. Bir buçuk kilometrelik alanda Kanal Tokat’ı oluşturacağız. Kayıkların yüzeceği bir hale gelecek. Tahminimize göre bu birinci kısım ağustos ayı sonu gibi bitmiş olur” dedi.

Sel baskınlarına karşı da koruma görevi üstlenmesi beklenen Kanal Tokat projesi Atatürk Köprüsü ile Çedaş Köprüsü arasında yer alan 1200 metrekarelik alana yapılacak.

Kanal Tokat
Kanal Tokat

Atatürk köprüsü ile ÇEDAŞ Köprüsü arasında kalan yaklaşık 1200 metrelik alanda uygulanacak proje aynı zamanda sel baskınlarına karşı koruma görevi üstlenecek. Projenin peyzaj çalışmalarının sona ermesiyle birlikte hizmete açılması Mart 2018’i bulacak. Kanal Tokat’ın yüzde 40’ı tamamlandı.

EKONOMİK GETİRİ SAĞLAYACAK

Kanal Tokat projesinin Karadeniz bölgesinin incisi konumuna geleceğini söyleyen Tokat Belediye Başkanı Sulusokak, Ballıca Mağarası, hanları, hamamları ve doğal güzellikleriyle Tokat’ın ekonomisine büyük katkı yapması bekliyor.

Eroğlu, “İnsanlar Tokat’a geldiğinde bir Kanal Tokat var, tarihi konakları var. Tokat Kebabı’ndan Batına, pehlili pilavından, bakla dolmasına kadar birçok lezzeti var. Tokat’a geldiğiniz zaman 900 adımda Türklerin eserleri var. Bunların da en başına Kanal Tokat’ı koyacağız. Kanal Tokat şehre büyük bir ekonomik girdi sağlayacak. Peyzajımızı da bu doğrultuda hazırlıyoruz. Çizimlerimiz bitti. İhalesine çıkıyoruz. 7-8 ay gibi bir sürede peyzajı da tam anlamıyla bitmiş olacak” diye konuştu.

40 METRE UZUNLUĞUNDA DEV SEYİR KULESİ

– Bölgedeki Demirköprü ile Taşköprü arasına modern bir köprü yapılacak.

– Zeminlerdeki taşlar ışıklandırılacak.

– Her 50 metre de ırmağın 8-10 metre ilerisine doğru iskeleler yapılacak bu sayede gelen vatandaşlar iskeleden ırmağı izleyebilecek.

– Bölgede 40 metrelik bir kule yapılacak. İnsanlar asansörle çıkabilecek ve oradan Tokat’ı seyredebilecekler.

– Restoran ve çocuk oyun alanları yapılacak.

– Ağaçlar korunarak bisiklet ve yürüyüş yolları oluşturulacak.
Kayıklarla Yeşilırmak gezilebilecek.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın