Kanal İstanbul Projesi Fiyatları Katladı | ÖZEL

 Kanal İstanbul Projesi Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan tarafından güzergahı duyuruldu. TUVİMER AR-GE ekibimiz tarafından mercek altına alındı. Kanal İstanbul Projesi ile ortlama konut ve arsa metrekare fiyatları ne kadar arttı? Bölgede yatırım yapılmalı mı? İşte TUVİMER AR-GE ekibinin hazırladığı Kanal İstanbul Projesi bölgesel incelemesi…

Big-Data havuzunda bulunan dataları uzman ekibi tarafından yorumlayan TUVİMER Kanal İstanbul Projesi kapsamında araştırmalarına devam ediyor. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Kanal İstanbul Projesi güzergahını düzenlediği basın toplantısı ile duyurdu. 2011 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ‘Çılgın Proje’ adıyla lansmanı yapılan Kanal İstanbul Projesi o günden itibaren yatırımcının ilgi alanına girdi.

Peki Kanal İstanbul Projesi gayrimenkul piyasasını nasıl etkiledi? Arsa ve konut fiyatları ne durumda? Bölgede gerçekleşen işlem sayısı ne kadar? TUVİMER Ar-Ge ekibi Kanal İstanbul Projesi ile ilgili tüm detayları sizler için araştırdı…

GAYRİMENKULÜNÜZÜN MEGA PROJELER VE KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANLARI İLE ETKİLEŞİMİNİ ÖĞRENMEK İÇİN LİNKE TIKLAYARAK ÜCRETSİZ EMLAK MUAYENESİ RAPORU TALEP EDEBİLİRSİNİZ. 

KANAL İSTANBUL YATIRIMI KAZANDIRDI

TUVİMER AR-GE ekibimiz tarafından Kanal İstanbul Projesi kapsamında yapılan araştırmalarda 2015-2017 yılları arasında güzergah çevresinde yer alan mahallelerde bulunan arsa değer değişim oranları belirlendi. Buna göre Kanal İstanbul Projesi güzergahını kapsayan tüm mahallelerde arsa fiyatlarının artış gösterdiği dikkat çekmektedir.
Arsa değerleri 2015-2017 yılları arasında %50 ve üzeri artış gösteren mahalleler;
• Yarımburgaz Mahallesi
• Tayakadın Mahallesi
• Şahintepe Mahallesi
• Terkos Mahallesi
• Kanarya Mahallesi ilk olarak ön plana çıkanlar arasında yer almaktadır.
Bu mahalleler dışında kalan bölgelerde ise artış yaşansa dahi %50 oranını bulamamaktadır.

Kanal İstanbul Projesi içerisinde bulunan mahallelerde 2015-2017 yılları arasında yaşanan değer artış oranları
Kanal İstanbul Projesi içerisinde bulunan mahallelerde 2015-2017 yılları arasında yaşanan değer artış oranları

KANAL İSTANBUL PROJESİ ARSA METREKARE FİYATLAR

AR-GE ekibimiz tarafından Kanal İstanbul Projesi kapsamında 2017 arsa metrekare fiyatları da kamuoyuna sunulmaktadır.

  • Yarımburgaz Mh. 2017 6052 TL/m²
  • Tayakadın Mh. 2017 4500 TL/m²
  • Sazlıbosna Mh. 2017 3562 TL/m²
  • Çilingir Mh. 2017 1416 TL/m²
  • Baklalı Mh. 2017 1323 TL/m²
Kanal İstanbul Projesi kapsamında yer alan mahallelerde ortalama arsa metrekare fiyatları
Kanal İstanbul Projesi kapsamında yer alan mahallelerde ortalama arsa metrekare fiyatları

KANAL İSTANBUL PROJESİ SEKTÖRÜN İLGİSİNİ GÖRDÜ

TUVİMER AR-GE ekibimiz tarafından yapılan incelemeler neticesinde Kanal İstanbul Projesi açıklandığı günden bu yana sektörün ilgisini çekmeyi başardı. Resmi olmayan ve istatistiki tahmin modellerine dayanan bu inceleme sonuçlarına göre 2016 yılında bir önceki seneye göre alım satım hacmi olarak artış gösteren mahalleler;

• Dursunköy
• Yeniköy
• Firuzköy
• Kanarya
• Tahtakale olarak sıralanmaktadır.

Ancak bu duruma rağmen ’Arazi ve arsaya yönelik olarak gerçekleştiği düşünülen işlemler sadece Dursunköy ve Yeniköy’de artış göstermektedir’’ sonucuna ulaşılmıştır.

2017 yılına bakıldığı zaman ise gerçekleşen işlem hacminde artış gösterdiği tahmin edilen iki mahalle;

• Yarımburgaz
• Kanarya
• Terkos

şeklinde sıralanmakta olup bu mahallelerden Terkos ve Yarım burgazda arazi ve arsaya yönenelik işlem hacminin arttığı düşünülmektedir.

Kanal İstanbul Projesi Ortalama Ev Fiyatları
Kanal İstanbul Projesi Ortalama Ev Fiyatları

Sonuç olarak son 3 yıl incelendiğinde 2015 yılının, bu bölgenin gayrimenkul alım satım hareketliliğinin en yüksek olduğu yıl olduğu belirlenmiştir. Ve bu sene sonrasında ise genel olarak işlem sayısında durağanlık ve düşüş gerçekleştiği tahminlerine ulaşılmıştır.

İşlem yoğunluğuna göre inceleme yapıldığı zaman Avcılar ve Küçükçekmece ilçelerine bağlı mahalleleri mevcut dinamikleri nedeni ile değerlendirme dışında bırakacak olursak en yoğun ticari hareketlerin sırasıyla;

• Sazlıbosna
• Tayakadın
• Dursunköy
• Hacımaşlı
• Baklal şeklinde sıralandığı tespit edilmiştir.

Gerçekleştirilen inceleme imarlı ve imarsız tüm arzların hesaplamaya dahil edilmesi sonuçlarına dayanmaktadır. Belirtilen mahalle sınırları içerisinde alt bölgelerde %400 artış olan alanlara özellikle imarsız tarla nitelikli lokasyonlarda rastlanabilmektedir. Kısa süreli talebedilen fiyatlarda artışlar gözlemlenmişse de nihai olarak özellikle döviz karşısında elle tutulur bir değer artışı gözlemlenememiştir. Bölgeye olan talebi incelemek için arz ve gerçekleşen işlem oranlarındaki değişimi bir arada ele almak gerekecektir.

Kanal İstanbul Projesi En’ler

Konut m² fiyatı en yüksek mahalle: Durusu 4750 m²/TL
Arsa m² fiyatı en yüksek mahalle: Yarımburgaz 6052 m²/TL
Konut m² fiyatı en düşük mahalle: Baklalı 1.550 TL m²/TL
En fazla konutun bulunduğu mahalle: Tahtakale, 20.738 adet

KANAL İSTANBUL PROJESİ 370 BİN KOMŞU

İstanbul Boğazı’na alternatif bir güzergah olarak planlanan Kanal İstanbul Güzergahı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından resmen duyuruldu. Avcılar, Başakşehir, Küçükçekmece ve Arnavutköy’ü kapsayacak olan bölgede 2016 TUİK verilerine göre 369 bin 222 kişi yaşıyor. Yaptığımız araştırmalar neticesinde ise sadece Kanal İstanbul Projesi’nin geçeceği güzergahın değil, çevresindeki yakın yerleşim yerlerinder yer alan etki alanı hesaplandığında 823 bin 834 kişinin hayatı doğrudan etkilenecek.
4 ilçede 22 mahalleyi kapsayacak olan Kanal İstanbul Projesi içerisine 131 bin 183 konut ve 16 bin 338 özel işyeri barınıyor. Projede yer alan satılık konut fiyatları incelendiğinde ise 550 TL ile 4 bin 750 TL arasında değişen fiyatların ortaya çıktığı görülmektedir. TUVİMER Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Ömer Türkoğlu; “Metrekare birim fiyatlarının en düşük olduğu mahalle Arnavutköy’e bağlı Baklalı Mahallesi. Burada, ortalama metrekare satış bedeli bin 550 TL olarak hesaplanıyor. Metrekare fiyatı en yüksek mahalle ise 4 bin 750 TL ile yine Arnavutköy’de yer alan Durusu Mahallesi” dedi.

TÜRKİYE VERİ İŞLEME MERKEZİ TARAFINDAN HAZIRLANAN RAPORLARIN TAMAMINI GÖREBİLMEK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖMER TÜRKOĞLU: “SADECE İSTANBUL YA DA TÜRKİYE İÇİN DEĞİL; BÖLGE İÇİN DE ÖNEMLİ BİR PROJE”

Ulaştırma Bakanı tarafından yapılan açıklamalardan sonra Bloomberg HT kanalına canlı telefon bağlantısı düzenleyen TUVİMER Strateji ve İş Geliştirme Direktörü açıklamalarda bulundu: Türkoğlu, “Şehir planlamasından önce bölgesel planlara bakmamız gerekiyor. Burada ilçe belediyelerini etkileyen nazım plan ve uygulama planları haricinde karşımıza aktif olarak yalnızca çevre düzeni planı çıkmaktadır. Mevcut durumdaki çevre düzeni planlarında tarımsal niteliği korunacak alanlar, havza koruma alanları, orman alanları ve genel olarak yerleşim dışındaki kırsal nitelikte alanlar bulunmaktadır. Ancak henüz elimizde yalnızca güzergah ve etkileyeceği alanlarla ilgili bilgiler var. Bu da 4 ilçe 19 mahalleyi 300 binin üzerinde bir nüfusu direkt olarak etkileyeceği anlamına geliyor. Bu nüfusun üstündeki 1 milyona yaklaşık yeni bir şehir kurulması olarak öngörüde bulunursak; 6366 sayılı yasanın getirmiş olduğu rezerv alan tanımı ve bununla birlikte su yoluna yönelik olarak alınmış olan kararlarla birlikte ciddi bir etkilenme söz konusu olacaktır. Mevcut durumun korunmasına yönelik çok ciddi kararlar olduğunu düşünmüyorum. Bölgedeki gayrimenkul hareketlerini izlediğimiz zaman da etkinin boyutunu tahmin etmek çok zor değil. Tabii ki, bu etki yalnızca 4 ilçe 19 mahalle ya da İstanbul iline hatta Türkiye’ye değil, tüm bölgeye; bölge coğrafyasına etki edeceğini düşünecek olursak bu sadece şehir planlaması açısından değil bölgesel planlar açısından da çok önemli bir karar ve uygulama projesi olacaktır” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Kanal İstanbul Projesi Fiyatları Katladı | ÖZEL” için bir yorum

Yorumlar kapatıldı.