Kanal İstanbul Projesi Başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2011 yılında ‘Çılgın Proje’ olarak adlandırdığı Kanal İstanbul Projesi başlıyor. Etüt çalışmaları uzun süredir devam eden Kanal İstanbul Projesi’nin ihalesi için 2018 yılının ikinci yarısı düşünülüyor. İşte İstanbul’un çehresini değiştirecek olan Kanal İstanbul Projesi hakkında son durum, yeni açıklamalar son dakika haberleri ve tüm detaylar…

Sırbistan ziyareti esnasında Kanal İstanbul Projesi ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan çalışmalara yakın bir zaman içerisinde başlanacağını söyledi. “En büyük hayalim, hûlyam” olarak nitelendirdiği Kanal İstanbul projesi ile ilgili Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı da kolları sıvadı. İstanbul Boğazı’na paralel bir kanal açılmasını öngören Kanal İstanbul güzergahı hummalı bir çalışmaya sahne oluyor.

KANAL İSTANBUL GÜZERGAHI ÇALIŞMALARI YOĞUNLAŞTIRILDI

ADR Türkiye ekranında ‘Yeni İstanbul Projesi’ adıyla gösterilen Kanal İstanbul Projesi güzergah olarak da İstanbul Avrupa Yakası içerisinde bir alanı göstermektedir. Kanal İstanbul nereden geçecek? sorusuna da yanıt veren sistem pek çok katmanı kullanıcılara sunuyor. Özellikle 3.Havalimanı çevresinde başlayarak Küçükçekmece Gölü’ne kadar ilerleyen Kanal İstanbul Projesi güzergahında hummalı çalışmalar sürüyor. Marmara Denizi, Karadeniz ve Ege denizindeki suyun akış rejimi incelendi. Bununla birlikte ÇED etki analizine ilişkin değerlendirmeler yapılırken Kanal İstanbul içerisinde bulunan sondajların önemli bir bölümü tamamlandı. Etüt çalışmaları konusunda ilerleme kaydedilirken Kanal İstanbul Projesi için fizibilite raporu hazırlanacak ve kamulaştırma süreciyle ilgili olarak ihale dosyası tamamlanacak.

KANAL İSTANBUL ARSA FİYATLARI ARTIŞ GÖSTERİYOR

Projenin açıklanmasıyla birlikte Kanal İstanbul Arsa Fiyatları  da yukarıya doğru bir tırmanış içerisinde olduğu rahatlıkla söylenebilir. Özellikle Kanal İstanbul güzergahı netleştikçe bölgedeki gayrimenkul hareketleri de tavan yapmış durumda. Arz-Talep dengesine bakıldığında Kanal İstanbul satılık arsa ve iş yeri fiyatları yatırımcı açısından oldukça cazip görünüyor. Özellikle projenin geçiş güzergahında bulunan Sazlıdere Barajı ve çevresindeki ilçeler ilk olarak akla gelen yerlerin başında geliyor. Sazlıbosna arsa fiyatları ve Dursunköy’de satılık arsa yatırımcıların radarına girerken ortalama metrekare fiyatlarını https://tapusor.com ekranından görüntüleyebiliyorsunuz. Son 3 aylık süreç ile 24 aylık süreç kıyaslandığında fiyatlardaki artış oranı gözle görünür bir şekilde artıyor.

Kanal İstanbul Projesi'nin Geçiş Güzergahı Olan Sazlıdere Barajı Sokak Görünümü.png
Kanal İstanbul Projesi’nin Geçiş Güzergahı Olan Sazlıdere Barajı Sokak Görünümü

Uzman Görüşü
Seçilen alanın göstediği özellikler genel olarak yatırım açısından değerlendirilebilecek alanlarda bulunmaktadır. Bu tarz alanlarda geçmişe yönelik değişiklikleri incelemek önemlidir. Bu nedenle yatırım puanının yüksek olması yatırım açısından tercih edilebileceği sonucunu doğurabilir.

Karadeniz ile Marmara arasında yaklaşık 43 kilometre uzunluğunda olacak olacak Kanal İstanbul’da girişi için Karadeniz’de 3. Havalimanı’nın batısı planlanıyor. Kanalın son bulacağı yer ise Marmara’da Küçükçekmece Gölü… Genişlik için çalışma yapılan kanalın gemi büyüklüğüne göre 500 veya 600 metreyi bulacağı düşünülüyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Kanal İstanbul Projesi Başlıyor” için bir yorum

Yorumlar kapatıldı.