Kabataş Martı Projesinde Son Durum!

İstanbul’da yapımı süren mega projeler arasında gösterilen Kabataş Martı Projesinde son durum netleşmeye başladı. Kanatları açık bir martı şeklinde tasarlandığı için kamuoyunda “Martı Projesi” olarak da bilinen, “Kabataş Transfer Merkezi Projesi”nde denize doğru uzanacak iskeleler için kazık çakma işlemlerinin büyük bölümü tamamlandı.

Kabataş Martı Projesi kapsamında deniz otobüsü ve vapur iskeleleri de yeniden elden geçirilecek. Edinilen bilgiye göre, Kabataş iskelesi deniz trafiğine kapalı kalmaya devam edecek. Bu sürenin yaklaşık 1.5 yıl olması öngörülüyor. Buna istinaden otomobillerin geçiş yapacağı yolların tüneller vasıtasıyla yerin altına alınması bekleniyor. Yerin altına alınan kara ulaşımının entegrasyonu da bu alanda sağlanacak. Projeye göre çalışmalar ile birlikte Kabataş’ta 90 bin m²’lik bir alanın yeniden düzenlenmesi söz konusu…

Bölgeye havadan bakıldığında denize doğru uzanan iskelelerin artık şekillendiği görülüyor. Projede alanın sağ ve sol tarafında kalan açığa doğru uzanan iskele yapımında kullanılacak kazıkların denize çakılma işlemi büyük ölçüde tamamlandı.

Bu arada kıyıdada kazıklar üzerinde inşa edilen yaklaşık 20 metre eninde, yaklaşık 600 metre uzunluğunda bir alanda yürüme yolu ve sosyal alanlar yapımı çalışması da sürüyor.

Kara ve Deniz ulaşımının entegrasyonuyla birlikte demiryolu hatlarının da bu bölgeye eklenmesi proje kapsamında yer alıyor. Buna göre, Kabataş İskelesi mevkii; Kabataş-Taksim füniküler ve yapımına start verilen Mahmutbey-Kabataş metro hattı ilişkilendirilecek. Ayrıca bölge ve çevresinde büyük eksikliği hissedilen meydan ihtiyacı da karşılanacak. Yaklaşık 10 bin metrekarelik bir alana meydan oluşturulması bekleniyor. Altta ve üstte geçiş alanlarında ihtiyaçlarını karşılayacak, büfe, pastane, gazete bayii gibi üniteler yapılması planlanıyor.

Proje sona erdikten sonra Kabataş’ın İstanbul Transfer Merkezi olması hedefleniyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Kabataş Martı Projesinde Son Durum!” için bir yorum

Bir cevap yazın