Kabataş Martı Projesi 19 Ağustos’a Kadar Askıda!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan Kabataş Martı Projesi’nin imar planları askıya çıkartıldı. İmar planı raporunda Kabataş’a metro hattının bağlanacağı ve son gelişmeler hakkında bilgiler verildi.

2016 yılı Aralık ayında çalışmalarına başlanan “Kabataş İskelesi Ulaşım Transfer Merkezi” (Kabataş Martı Projesi) ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı plan onayı verdi. Kamuoyunda tartışmalara neden olan proje 21 Temmuz’da askıya çıkartıldı. İmar planları 19 Ağustos tarihine kadar askıda kalacak. Planlar açıklama raporunda da belirtildiği gibi idare mahkemesi tarafından iki kez iptal edilmişti.

KABATAŞ’A 2 YENİ METRO

‘Kabataş Martı Projesi’ olarak da bilinen projede denize kazıklar çakıldı. Toplam iskele alanının 29 bin 369 metrekareyi kapsadığı biliniyor. Açıklanan plan raporunda proje ile ilişkilendirilecek metro hatlarıyla ilgili de bilgilere yer verildi. Tekstilkent-Kabataş metro projesinin tamamlandığı ve yatırım ihale çalışmalarının sürdüğü açıklanan raporda Kabataş’a 2 hattın bağlanacağı belirtildi. Hat inşaatı tamamlandığında Bağcılar, Esenler, Gaziosmanpaşa ve Kağıthane ilçelerinin Kabataş Yolcu İskelesi ile deniz yolu ulaşımına ve diğer raylı sistem hatlarına entegre olacağı belirtildi.

Raporda, İDO, BUDO, Dentur Avrasya ile şehir hatları firmalarının düzenlenerek çağdaş ve konforun arttırılmasının hedeflendiği de belirtildi. Proje bittikten sonra değişen sahil hattı ve derinlikler ile yeni inşa edilen alanlar, deniz haritalarına işlenecek. Emsal hesabı ve kat yüksekliği, ilgili koruma kurulu tarafından onaylanacak avan proje ile belirlenecek.

Bir cevap yazın