Bakan Açıkladı: ‘İzmir Trafiği Ring Haline Getirilecek’

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan İzmir trafiğini büyük ölçüde çözecek projeleri katıldığı fuarda açıkladı. Arslan İzmir’e köprü ve batırma İzmir tüp geçit yaparak bu iki projeyi birbirine bağlamayı hedeflediklerini söyledi. Arslan bu sayede İzmir trafiğinin ring haline geleceğine de dikkat çekti.

Ege’nin incisi İzmir trafiğini büyük ölçüde çözecek olan projeleri Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan açıkladı. 2. Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı’na katılan Arslan, fuarın bilgi birikimi ve tecrübelerin görsel olarak insanlarla paylaşmalarına katkı sağladığı yorumunda bulundu.

“Kamu ve özel sektör iş birliğini çok önemsiyoruz. Bunun bilincinde olarak son 14 yılda çok mesafe aldık. Akademisyenler, kamuda bürokrasi ve sektörde de bu işi gerçekleştirenler olarak bu işin üç ayağı var. Her biri birbirinin tamamlayıcısı. Bu mesafeyi alırken buna inanan ve ülkenin büyümesi, ilerlemesi ve gelişmesi için altyapı projelerinin olmazsa olmaz olduğunu gören ve destek veren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Binali Yıldırım’a ve onların çalışma arkadaşlarına çok teşekkür ediyorum. Meclisimize ne zaman bir konuyu götürsek değerli vekillerimiz her zaman verdikleri destekle yolumuzu açıyorlar.”

İZMİR TRAFİK SORUNU ÇÖZÜLECEK

Hayata geçirilen Marmaray ve tüp tünellerle dünya çapında işler yaptıklarının altını çizen Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, 200 milyon insanın bu hizmetlerden faydalandığını söyledi. Arslan İzmir için de, İzmir Tüp Körfez Geçidi’ni yapacaklarını açıkladı. İzmir’de hem köprü hem de batırma tüp yapacaklarını söyleyen Bakan, bu aksları birbirine bağlayarak İzmir trafiğini ring haline getirmek istediklerini belirtti. Sadece tünel değil köprüler de yaptıklarını belirten Bakan Arslan, Osmangazi Köprüsü’nün ayak açıklığı ile dünyanın 4’üncü en büyük köprüsü olduğunu hatırlattı.

ÇANAKKALE 1915 100.YILA YETİŞECEK

Çanakkale’de yapılacak olan Çanakkale 1915 Köprüsü hakkında da bilgi veren Bakan Arslan ayak açıklığı olarak dünyanın en büyük köprüsünü yapmaya çalıştıklarını belirterek köprünün Cumhuriyet’in 100. yılında hizmete sokulacağını açıkladı. Şu ana kadar 2 bin 150 adet köprü yaptıklarını ve 897 adet köprünün onarıldığı söylenirken 15 yılda yapılan yatırımların maliyetinin ise 340 milyar TL olduğunu belirtti. Bakan Arslan, “Ülkenin ticareti ve ekonomisinin büyüyebilmesi için şehirleri birbirine bağlamanın önemini bilip her alanda yatırımlar yaptık ve bu yatırımlara devam edeceğiz” diye konuştu.

“23 BİN KİLOMETRE BÖLÜNMÜŞ YOL”

Bu düşünceden hareketle bölünmüş yolları 25 bin 350 kilometreye çıkarttıklarını söyleyen Bakan Arslan rakamın her geçen gün arttığına dikkat çekti. Türkiye’nin her yerini tünellerle birbirine bağladıklarını söyleyen Ulaştırma Bakanı Ovit Tüneli ile Erzurum ve Rize’yi birbirine bağladıklarını ve bu sene 60 kilometre daha tünel hizmete açacaklarını belirtti.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın