İstiklal Caddesi Tamamlandığında Böyle Görünecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir süredir ‘Taksim Yayalaştırma Projesi’ kapsamında devam eden çalışmaların ardından İstiklal Caddesi’nin nasıl görüneceğine dair fotoğrafları kamuoyuyla paylaştı. Artık sona gelinen projede İstiklal Caddesi’nin tüm altyapısı yenileniyor.

İstiklal Caddesi’nde bir süredir devam eden çalışmalar sürüyor. Altyapı çalışmalarının 20 gün içerisinde sona ermesi bekleniyor. Şimdiye kadar 2 kiometre yağmur suyu ve 1.5 kilometrelik atık su altyapısı bitirildi. Söz konusu çalışmayla karışık akan yağmur suyu ile kanalizasyon hatları ayrıştırılacak. Caddede yetersiz ve eski olan atık su hatları nedeniyle bodrum katlarda atık su tepmesi gibi sorunlar yaşanıyordu.

İstiklal Caddesi'ndeki Nostaljik Tramvay
İstiklal Caddesi’ndeki Nostaljik Tramvay

Nostaljik tramvaya titreşimsiz ray

Söz konusu çalışmalarla birlikte İstiklal Caddesi’nin meşhur Nostaljik Tramvay hattı da yenilenecek. Tramvay hattına titreşim sönümleyici Elastomer (kauçuk) malzemelerle desteklenmiş yeni tramvay hattı rayları imal edilerek monte edilecek.

Ray çevresindeki Elastomer kaplamalar sayesinde ray çevresine titreşim iletilmeyecek ve kaplamalarda hasar oluşmayacak. 1990 yılından bu yana, 27 yıldır aralıksız hizmet veren İstiklal Caddesi’nin simgesi 2 kilometre uzunluğundaki Nostaljik Tramvay Hattının, eski hatlarının sökümü tamamlandı. Bundan sonraki safhada, titreşimi sönümleyici madde ile kaplı yeni rayların döşenme işlemi yapılacak. İstiklal Caddesi’nin zeminindeki titreşimden kaynaklı kırılmaların engellenmesi, oynayan taş görüntüsüne son verilmesi hedefleniyor. Tramvayın enerji kabloları ve cadde aydınlatması da yenilenecek.

İStiklal Cadesi Yayalaştırma Projesi

Caddeye granit döşenecek

İkinci safha çalışmalarda caddenin üstyapı yenilemesi yapılacak. Caddeye darbeye dayanıklı 10x15x30 santimetre ölçekli, toplamda 25 bin 500 metrekare doğal granit taş döşeneceği duyuruldu. Üstyapı çalışmaları, zemine doğal granit taşlar döşenmesi işlemi mayıs ayının ortalarında başlayacak ve çalışmalar, yıl sonuna kadar tamamlanması için aynı anda iki noktadan başlayacak. Hafta sonu özellikle cumartesi akşamları vatandaş yoğunluğu sebebiyle çalışma yapılmayacak.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın