İşte TOKİ’nin il il Güneydoğu Planı!

Türkiye’nin yaşadığı terör sorunu nedeniyle mağdur olan vatandaşlara devlet sahip çıkıyor. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Güneydoğu planı kapsamında 2017’de bölgeye 18 bin 896 yeni konutun yapımına başlandı. İşte il il TOKİ’nin konut planları…

Türkiye’nin uzun yıllardır yaşadığı terör sorunu en çok ülkemizin doğu ve güneydoğu illerinde yaşayan vatandaşları mağdur ediyor. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan olaylar sonrasında zarar gören vatandaşların yardımına devlet koştu. TOKİ Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde terörden zarar gören alanlar üzerinde çalışmalarını hızlandırıyor. Plan doğrultusunda 38 ihale gerçekleştirilirken Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Hakkari illerinde yıkılan ve tahrip olan binaların yerine 22 bin 361 konut yapılacak.

EN YÜKSEK İNŞA ŞIRNAK’TA

İnşa ve ihya çalışmaları kapsamında 22 bin konut yapmayı hedefleyen TOKİ’de 18 bin 896 konutun yapımına başlandı bile. İhtiyaca yönelik hazırlanan planlamada Şırnak en fazla konut üretiminin yapılacağı il olarak başı çekiyor. Kent merkezinde yapılacak olan 5 bin 698 konutun yanı sıra Cizre’de 3 bin 87, Silopi’de 236 ve İdil’de 216 yeni konut çalışması sürdürülecek.

Şırnak’ın yanı sıra Diyarbakır/Kayapınar’da 5 bin 637, Hakkari/Yüksekova’da 2 bin 830 ve Mardin/Nusaybin’de 4 bin 657 yeni konut bitirilerek hak sahiplerine verilecek. Yapılan planlama doğrultusunda inşaatların büyük kısmının 2017 yılı sonunda bitirilmesi öngörülüyor.

YAŞAM ALANLARI YENİLENİYOR

TOKİ, konut inşaasıyla birlikte yeni yaşam alanları da kurma hedefiyle sosyal donatı alanlarının projesini de sürdürüyor. Hastane, sağlık ocağı, aile sağlık merkezi, pansiyon, cami, stadyun, okullar, ticaret merkezleri gibi hem ekonomiye hem de soyal hayata katkı yapacak projeleri de geliştiriyor. Yerel mimari dikkate alınarak hazırlanan projeler bölgenin kültür-sanat, tarih ve coğrafya gibi yerel özelliklerini de yansıtacak. Geleneksel yaşamın değişime uğramadan sürdürülmesini hedefleniyor.

İŞTE İL İL YENİ PROJELER

 • MARDİN/NUSAYBİN
 • Üç etaptan oluşan projede toplam 4.657 konut yer alıyor. Dükkan ve camilerin yer aldığı çalışma kapsamında altyapı ve çevre düzenlemesi de bulunuyor.

 • ŞIRNAK/MERKEZ
 • Şırnak il merkezinde yer alan kentsel dönüşüm projesinin birinci etabında 686, ikinci etabında 582 konut inşa edilirken, Bahçelievler’deki uygulamada ise 645 konut yer alıyor. Gazi Mahallesi ‘nde uygulanan projesinin birinci etabı 539, ikinci etabı ise 511 konuttan oluşuyor. 2.732 konutun proje çalışmaları da devam ediyor.

 • ŞIRNAK/CİZRE
 • Cizre’deki ‘inşa ve ihya’ çalışmaları kapsamında , toplam 3.087 adet konut, cami ve dükkanlar yer alıyor. 604 konut Cizre merkezde inşa edilirken, 2.483 konut ise yeni imara açılarak kazanılan rezerv alanlarında 4 etap halinde yapılıyor.

 • ŞIRNAK/SİLOPİ
 • 10 bloğun yer aldığı 236 konutluk proje, “zemin + 5 kat” yüksekliğinde tasarlandı. Proje kapsamında sosyal yaşam alanlarına dönük uygulamalar ile altyapı ve çevre düzenlemeleri yer alıyor.

 • ŞIRNAK/İDİL
 • Toplam 11 bloktan oluşan 216 konutluk projede ayrıca cami ve ticaret merkezi yer alıyor. ihtiyaçlara dönük farklı daire tiplerinin sunulduğu projede, altyapı ve çevre düzenlemeleri de yer alıyor.

 • DİYARBAKIR/KAYAPINAR
 • 2.172 konuttan oluşan Çölgüzeli Mevkii’nde yine terör mağdurlarına verilmek üzere rezerv alanda 3 bölgeden oluşan projenin yapımına başlandı. Birinci bölgede 736 konut, ikinci bölgede 870 konut, üçüncü bölgede ise 566 konut yer alıyor. Ayrıca Üçkuyular Mevkii’nde yine ihtiyaç olması halinde rezerv olarak inşa edilen 3.465 konut tamamlanma aşamasında.

 • HAKKARİ/YÜKSEKOVA
 • 1.830 konutluk proje 3 bölgeden oluşuyor. Birinci bölgede 464, ikinci bölgede 768 ve üçüncü bölgede 598 konut yer alıyor. Projede ayrıca 40 adet dükkan ile cami yer alıyor. Proje çalışmaları devam eden 1.000 konutun yapımına da yaz aylarında başlanacak.

  DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ

  Bunları da sevebilirsiniz

  İşte TOKİ’nin il il Güneydoğu Planı!” için 2 yorum

  Bir cevap yazın