İşte Sanayi Siteleri Dönüşümündeki Tüm Detaylar

Gayrimenkul sektörünün bir süredir üzerinde konuştuğu sanayi sitelerinin şehir dışına taşınması projeleri gün geçtikçe netleşmeye başlıyor. Proje kapsamında fabrika arazileri devletin olurken kullanım hakkı ise 49 yıllığına verilecek.

İstanbul’un merkezinde bulunan sanayi sitelerinin dönüşümü hızla sürüyor. Devlet-Sanayi işbirliğiyle hayata geçirilecek uygulamalarda sanayiciye pek çok kolaylık sağlanıyor. Sanayi sitesini şehir dışına taşıyanların taşınma, altyapı ve üstyapı maliyetleri karşılanıyor. Proje kapsamında fabrika arazileri devletin olurken kullanım hakları 49 yıllığına kiraya verilecek. Sanayi sitesinden taşınmak isteyene yüzde 3 faizle kredi imkanı tanıyan projede isteyene fabrika binası yapılacak ve ÇED raporu istenmeyecek.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü; “Belediyeler, il özel idareleri ve bakanlık, mülk sahipleriyle anlaşacak. Onlara tertemiz, modern sanayi çarşıları kuracağız. Adamın bir dükkânı varken iki tane olacak. Pek çok ilde 1970’lerde yapılmış sanayi siteleri çok küçük, 50 metrekarelik yerler artık yetmiyor. Şehrin durumuna göre imar imkânı vereceğiz. Oralara lüks konutlar yapılabilecek, AVM’ler yapılabilecek. Mülkiyet sahipleri bu işten zarar etmeden kâr edecekler”

BÖLGELERİN DEĞERİ ARTTI

Bu çerçeve dahilinde, yerleşim alanları içerisinde yer almakta olan sanayi sitelerinin ve sanayi işletmelerinin yerleşim alanları dışına taşınması ve planlı sanayi alanlarının dışında faaliyet göstermeleri gerekiyor. Değişim kapsamında yerleşim alanları içerisinde ve arsa değeri 17.000.000.000 TL olarak belirlenen sanayi siteleri taşınırken ilçe değerlerinde de artış yaşanıyor. İşte son 4 yılda bölgenin değerini yüzde 50 oranında arttıran projelerin bazıları…

Anadolu Efes Fabrikası

Merter’de bulunan Anadolu Efes Fabrikası en son taşınması kesinleşen fabrika olarak dikkat çekiyor. Fabrikanın henüz nereye yapılacağı netlik kazanmadı.

Tamek Arazisi

Zeytinburnu Metrobüs Durağı’nın hemen yanında yer alan Tamek Arazisi pek çok inşaat firmasını peşinden koşturuyor. İddialara göre Aşçıoğlu Grubu söz konusu arazinin bulunduğu yere ofis projesi yapmayı düşünüyor.

Şişecam Arazisi

İstanbul’un en gözde arazisi üzerine kurulan Şişecam Fabrikası boşaltıldı. Şişecam arazisi üzerinde NEF-İŞ GYO Inİstanbul projesi yükseliyor. Hayata geçirilen proje 10 bin kişiye ev sahipliği yapacak büyüklükte…

Vakko Fabrikası

Taşınma ve yapım işlemlerinin bitirildiği bir diğer arazi ise Vakko Fabrikası oldu. Platform Merter adıyla Vakko Arazisi üzerinde yer alan projede 81 rezidansi 34 teras ev ve 213 adet SUIT bulunuyor.

Atlı Zincir, İğne ve Makine Sanayii

Atlı Zincir İğne ve Makine Sanayii alanı arazisi için yeni projeler geliştiriliyor. 1951 yılında kurulan fabrika arazisine 371 konutluk Beyazpark Topkapı Projesi geliştirildi.

Bunları da sevebilirsiniz

İşte Sanayi Siteleri Dönüşümündeki Tüm Detaylar” için bir yorum

Bir cevap yazın