Topbaş Açıkladı: İstanbul’a 5 Yeni Metro Hattı

İstanbul’a 5 yeni metro hatları müjdesini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş verdi. Yeni metro hatları ihale sürecinin tamamlandığını ve yakında çalışmalara başlanacağını açıklayan Topbaş bu hatların Başakşehir-Kayaşehir, Bağcılar-Kirazlı-Küçükçekmecek-Halkalı, Kaynarca-Pendik Tuzla, Çekmeköy-Taşdelen-Sultanbeyli ve Ümraniye-Ataşehir-Göztepe olarak belirlendiğini söyledi.

İBB Meclisi’nde 2016 Yılı Faaliyet Raporu’nun oy çokluğuyla kabul edilmesinin ardından yaptığı konuşmada müjdeyi veren Kadir Topbaş inşaatı devam eden 180 kilometre yeni metro hattı olduğunu söyledi.

ÜSKÜDAR-ÜMRANİYE-ÇEKMEKÖY HATTINDA SÜRÜCÜSÜZ METRO

2012 yılının Haziran ayında temeli atılan ve yaklaşık 3 yıl içerisinde tamamlanması öngörülen Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy hattının gecikmesini öngörülemeyen teknik nedenler olarak açıkladı. İBB Başkanı topbaş hattın daha güvenli olması açısından sürücüsüz metro testleri yaptıklarını ve bu teknolojinin Türkiye’de ilk defa kullanılacağının altını çizdi. Topbaş;“Test sürüşleri 3 aydır devam ediyor. Üsküdar–Ümraniye-Çekmeköy hattı gecikti. Öyle bir mekanizma ki, 850 kişinin çalışması gereken o hatta kimse çalışmayacak. İleride aksaklık olmasın diye, güvenlik noktaları oluşturmak açısından çok iyi ölçümler yapmanız gerekiyor. Bir başladığınız zaman bir daha durma şansınız yok. Sonuçlandığı zaman, güvenlik sınırları belirlendiği zaman devreye alıp İstanbullulara hizmetine sunacağız” dedi.

87 KİLOMETRELİK HAVARAY PROJESİ

Üsküdar-Çekmeköy Metrosu’nun Üsküdar-Yamanevler arasındaki 9 istasyonu mayıs ayında açacaklarını, 30 Ağustos’ta ise hattın tamamının hizmete gireceğini belirten Topbaş, şöyle devam etti: “Bu hattın devamı olacak iki hattımızın ihalesini de yaptık. 6.9 kilometrelik Hastane-Sarıgazi-Taşdelen-Yenidoğan Metro Hattı. 10.9 kilometrelik Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı. Bu Hat Sabiha Gökçen Havalimanına kadar ulaşacak. Ayrıca, 15 kilometre Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray Hattı ile Kayaşehir metrolarının da temelleri atılacak. Ümraniye’den Göztepe’ye metro yapıyoruz. Önemsediğimiz metro projelerinden biri de İncirli ve Göztepe’den Kadıköy’e gidecek hat. Havaray, İstanbul ulaşımı için önemli bir ulaşım projesi. 87 km’lik bir havaray projemiz var. 2019 sonunda raylı sistemlerin oranı yüzde 28’e ulaşacak. Bu önemli bir rakam, böylece Londra ile Paris’i geride bırakıyoruz. 3. Havalimanı’ndan kent içine erişim noktasında Ulaştırma Bakanlığı’nın yapmakta olduğu Gayrettepe’den itibaren bir metro var. Bizim de buna ilaveten yapacağımız Vezneciler’den Arnavutköy’e ve 3. Havalimanına gidecek metro hattımız var.”

İŞTE YENİ VE DEVAM EDEN METRO HATLARI

YENİ HATLAR

Başakşehir-Kayaşehir: 6 km

Bağcılar-Kirazlı-Küçükçekme–Halkalı: 9.7 km

Kaynarca-Pendik-Tuzla: 12 km

Çekmeköy-Taşdelen-Sultanbeyli: 17.8 km

Ümraniye-Ataşehir-Göztepe: 12 km

DEVAM EDENLER

Dudullu- Kayışdağı-İçerenköy- Bostancı: 14.3 km

Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey: 18 km

Mecidiyeköy-Kabataş: 6.5 km

Eminönü-Eyüp-Alibeyköy: 10.1 km

Ataköy-Basın Ekspres-İkitelli: 13 km

Üsküdar–Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe: 20 km

UNKAPANI YERİNE ‘SUALTI’ TÜNELİ

TOPBAŞ’ın görev süresi bitmeden hayata geçirmeyi planladığı projelerden biri de Kabataş Transfer Merkezi. Taksim-Kabataş Füniküleri, Kabataş-Mahmutbey Metrosu, Beşiktaş-Sarıyer Metrosu gibi bir çok yeni metro hattı, Kabataş’ta yerin altına yapılan transfer merkeziyle birleştirilecek.

Sahil yolu da yeraltına alınacak. Metro buradan Karaköy-Şişhane istikametine uzatılarak Hacıosman-Yenikapı Metrosu’na entegre edilecek. Üsküdar-Kabataş arasında bir yaya tüneli projesi devreye girecek. İçinden bisiklet ile de geçilebilecek. Elektrikli (şatıl) sistem de olacak.

Topbaş, “İhalesini yaptığımız Haliç Sualtı Karayolu Tüneli ile Tarihi Yarımada’yı Beyoğlu ile birleştireceğiz. Deniz seviyesinin 8.5 metre altına inşa edilecek. Toplam 6 şeritlik köprü 900 metre uzunluğunda olacak. Haliç çevresine yeni rekreasyon ve yeşil alanlar kazandırılacak. Perşembe Pazarı bölgesi yeniden düzenlenecek. Atatürk Köprüsü (Unkapanı) kaldırılacak. Hedefimiz 8 bin 316 otopark ile 1 milyonluk kapasiteye ulaşmak. 24 adet aktarma alanı ve 6 adet otogar planladık. İstinye- Çubuklu Feribot Hattı devreye girdi ve sadece 8 dakika sürüyor. Boğaz ve kıyılardaki deniz taşıtlarının düzenli parklanması gerekiyordu. Bunun için İstinye ve Tarabya’da tekne park projesi hayata geçti. Ayrıca yeni kruvaziyer liman planları var.”

Bunları da sevebilirsiniz

Topbaş Açıkladı: İstanbul’a 5 Yeni Metro Hattı” için 2 yorum

Bir cevap yazın