İşte Rakamlarla İstanbul Trafiğinin Durumu!

İstanbul trafiğinin dillere destan yoğunluğu artık tescillendi. Yılda 32 bin 880 dur-kalk ortalamasıyla dünyada ilk sırada yer alan İstanbul’u Endonezya’nın başkenti Cakarta ve Mexico City takip etti.

Global Dur-Kalk Endeksi’ne göre açıklanan rakamlar sonucu İstanbul yıllık 32 bin 880 dur-kalk ortalamasıyal ilk sırada yer aldı. Tüm dünyada sürekli artan trafik nedeniyle yıllık ortalamalarda yüzde 13’lük bir artış gözlendi. Araştırmada İstanbul ortalama 28.4 km/s ile en düşük hıza sahip şehirler arasında da ilk sırada yer buldu.

HED Akademi Başkanı Cankut Hurmaoğlu sürücülerin trafik üzerinde oluşabilecek negatif etkilerin azaltılabileceğini dile getiriyor. Hurmaoğlu’na göre İstanbul’un dur-kalk şampiyonu olmasının araç yoğunluğunun kadar hatalı sürücü davranışlarının da etkili bir yer tutuyor. Hurmaoğlu; “Hatalı yola çıkışlar, geçiş üstünlüğüne uymamak, gereksiz şerit değişikliği, kaza izlemek için yapılan dur-kalk’lar, ani hızlanmalar ve durmalar gibi sürücü kaynaklı pek çok nedenle trafik sıkışıklığı artıyor. Sadece gereksiz şerit değiştirmelerden kaçınarak bile yüzde 50 daha az dur-kalk yapmak mümkün” dedi.

RAKAMLARLA İSTANBUL TRAFİĞİ

3.82 milyon kayıtlı aracın bulunduğu İstanbul’da günde ortalama 2.46 milyon araç trafiğe çıkıyor. Bunların arasında yer alan binek araçların sayısı 2 milyon 540 bin. Bu rakamlara ek olarak günde ortalama 750-1000 arası yeni araç da İstanbul trafiğine katılıyor. İstanbul’da 1000 kişiye yaklaşık 200 araç düşerken günlük araçlı yolculuk süresi ise ortalama 45 dakika!

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın