İşte Beyoğlu’nda Çöken Binanın Zemin Durumu!

İstanbul’da dün gece başlayan şiddetli yağış hayatı olumsuz etkilerken Beyoğlu Sütlüce’de bir bina istisnat duvarının çökmesiyle birlikte yıkıldı. Olaydan dakikalar önce binanın tahliye edilmesiyle can kaybı yaşanmazken Tapusor.com dataları üzerinden binanın bulunduğu bölgenin zemin durumunu inceledik.

Türkiye güne Beyoğlu’nda bulunan ve dün akşam yaşanan şiddetli yağış sonucu zemini kayan binanın görüntüleriyle uyandı. Olay yerine intikal eden sorumlular tarafından bina tahliye edildikten dakikalar sonra yıkıldı. Tapusor.com üzerinden yönettiğimiz big data havuzunda yaptığımız sorgulamalar ve bölgeden alınan Emlak Muayenesi raporu sonucunda çarpıcı sonuçlara ulaşılmıştır.

ZEMİN DURUMU 100 ÜZERİNDEN 15!

Yaptığımız incelemeler neticesinde bölgenin zemin deprem puanı 100 üzerinden 15 çıkmaktadır. Kusdili zemin formasyonuna sahip bu bölgenin zemin durumu oldukça kötü. Raporda, “Deprem hasarının dağılımı incelendiğinde kum zeminlerin ciddi manada can ve mal kaybına uğradıkları görünmektedir.” ibareleri yer almaktadır. Ayrıca, bu bölgede bulunan binaların 1999 depreminden önce yapılmış olması durumunda da risk unsurunun arttığı belirtilirken, “Binanız 1999 depreminden öncesinde yapılmışsa çok büyük ihtimalle tehlike arz etmektedir. 1999 depremini yaşamış ve gözle görülür hasar yoksa bile deprem ve geçen zaman binanızı oldukça yormuştur. Mutlaka kontrollerini yaptırınız” uyarısında da bulunulmaktadır. Müteahhitler için de ekstra açıklamalarda da bulunan Emlak Muayenesi Raporu, “Yapılaşma açısından önemli sorunlar çıkabilecek bir zayıf zemindir Buna göre; 1-Kaba malzeme içinde bulunabilecek kil mercek ya da tabakaları plastik deformasyonlar sonucu birim üzerinde yapılacak binalarda tasma olaylarına neden olabilir. 2-Derine doğru inildikçe iksa uygulamaları maliyetleri şişirebilir. 3-Çevrede yapılaşma yoğunsa can ve mal kaybı güvenliği için ekstra önlemler maliyetleri katlayacaktır.”

SİZ DE BİNANIZIN EMLAK MUAYENESİ RAPORUNU ALARAK RİSK VE FIRSATLARI GÖRÜN

Yaklaşık 60 sayfa üzerinde raporlama yaparak bölgedeki gayrimenkulleri tüm açılarıyla değerlendirmeye yarayan Emlak Muayenesi Raporu bölgede bulunan binalar için ne yapılması gerektiğini de açıklamaktadır: “1- Binanın bodrum katında kısaca gözle keşif yapınız. Buna göre Kolon ve kirişlerin yapısal sağlamlığını şu kriterlere göre bakınız a. Kolon ve kirişlerde kılcal bile olsa çatlamalar ve açılmalar, betonda dökülmeler varmı b. Kolon ve kirişlerde demirler görülmekte mi? Pas lekesi varmı c. Duvarlarda ve Kolon kirişlerde rutubeti gözle ve elle kontrol ediniz. d. Bodrumda su veya büyük yakıt deposu var olup olmadığını dikkatle kontrol ediniz. 2- Giriş katlarda dükkan mevcut ise; a. Binanın iskelet sisteminin yapımına göre korunup korunmadığını ilgilisinden, belediyesinden sorunuz. (Kolon kesilmiş mi? ) b. Giriş katta vitrinler ve pencere boşlukları geniş ve üst katlarda bu kadar geniş değilse yapı kontrolden bunu incelemesini isteyiniz. c. Giriş Kat Otopark olarak kullanılıyorsa yapı iskeletinin korunup korunmadığını sorunuz 3. Mantolama yapılmış binalarda 2007 öncesi ise kusur örtmüş olma ihtimalini gözden geçirin. 4. Dairelerde duvar kağıdı kullanılmışsa kabarmalara dikkat ediniz. 5. Dairelerde boatların(elektrik dağıtım kutuları) kolon veya kirişlerin üzerinde yapılmadığına dikkat edin. 6. Eğer doğalgaz bağlantısı sonradan yapılmışsa borularının kolon ve kirişleri delmediğinden emin olun”