İşte 3.Havalimanı’nın Türkiye’ye Katacakları

İstanbul’un mega projelerinin başında gelen 3. Havalimanı için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Atatürk Havalimanı’nın kapasite yetersizliği nedeniyle Bakanlar Kurulu kararıyla yapımına başlanan 3.Havalimanı 76.5 milyon metrekare alana kuruluyor. Tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı özelliğini alacak olan 3. Havalimanı yapımından sonra 4.4 milyar dolarlık bir ekonomi yaratması bekleniyor. Bu rakam Türkiye’nin ulusal ekonomisine katkısı, milli gelirin yüzde 4.9 seviyesinde olacak.

METRO İLE MECİDİYEKÖY 25 DAKİKA

3.Havalimanı’nın inşaatı bir yandan sürerken diğer taraftan ulaşım için gerekli altyapı çalışmaları da devam ediyor. İnşaatın bitmesine yakın bir zaman kalan D-20 yolunun genişletilmiş halinin hazır olması bekleniyor. Kuzey Marmara Otoyolu’nun bağlantısı da bu yollarla entegre edilecek. Bir taraftan ise 5 istasyonlu Gayrettepe metro inşaatı da havalimanının açılışına yetiştirilecek. Havalimanı içerisindeki istasyonda inip 300 metre sonra terminalde olunabilecek. Henüz yapım aşamasında olan havalimanında 24 bin kişi çalışırken bu rakam 6 bin kişilik ek istihdamla birlikte 30 bin kişiye çıkacak.

3.Havalimanı Metro hattı

HİZMETE GİRDİĞİNDE KAÇ KİŞİ ÇALIŞACAK?

Türkiye tarihinin en büyük altyapı yatırımı olan 3.Havalimanı projesi hizmete girdikten sonra 100 bin kişiye doğrudan olarak istihdam olanağı sağlayacak. Bu rakam yan sektörlerin de katılımıyla 1.5 milyon yeni istihdam ön görülüyor. Doğrudan çalışan kişi sayısının ise 7 yıl içerisinde 225 bine yükselecek. Dünyanın en büyük havalimanı özelliği taşıyan 3.Havalimanı hayata geçmesiyle oluşacak yeni istihdam sahasıyla Arnavutköy ve çevresinde Airport City kavramıyla yeni oturum yerlerinin yapılmasını sağlayacak. 90 milyon kişinin dolaylı ve doğrudan olarak kullanması beklenen 3.Havalimanı’nda ekonomiye katkı maksimum düzeye çıkaracak lojistik, serbest bölge oluşumlarının hepsi hayata geçecek.

AVM’Sİ AYRI BİR DÜNYA

Çok büyük boyutta transfer yolcusu ağırlanacak olan 3.Havalimanı’nda AVM için de ayrı bir önem veriliyor. Yolcuların eğlenceli, konforlu vakit geçirmesini sağlayacak ünitelerin kurulmasıyla çok şık yeme içme alanları, otel, çok lüks bir AVM yapılıyor. 50 bin metrekare net alanlı duty-free ile dünyanın en lüks markaları burada mağaza açması bekleniyor. Öte yandan 10 bin metrekaresi kara, 10 bin metrekaresi hava tarafında olmak üzere yeme-içme alanlarına ev sahipliği yapacak. 400’den fazla yerli ve yabancı markayı tüketici ile buluşmasını sağlayacak olan 3.Havalimanı sunacağı konfor ile THY’in rekabetçi gücü daha da artarak yatırımda büyük bir gelir yaratılacak.

Bunları da sevebilirsiniz

İşte 3.Havalimanı’nın Türkiye’ye Katacakları” için 2 yorum

Bir cevap yazın