TUVIMER Araştırma | İstanbul’un Arsa Değeri Belirlendi

TUVIMER ARAŞTIRMA | İSTANBUL’UN ARSA DEĞERİ Türkiye Veri İşleme Merkezi TUVIMER, gerçekleştirdiği araştırmasıyla İstanbul’un arsa değeri 2 trilyon dolar olarak belirlendi. İstanbul’da son üç yıllık toplam gayrimenkul arzının 508,58 milyar dolar olduğunu vurgulayan TUVIMER Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun, Gayrimenkul Kıymetler Borsası’nın kurulmasıyla birlikte bu oranın en az 10 katı artacağını ve ekonomiye devasa bir katma değer sağlayacağının altını çizdi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta faaliyet gösteren Türkiye Veri İşleme Merkezi TUVIMER, gerçekleştirdiği araştırma ile İstanbul’un bugünkü arsa değerinin 2 trilyon doların üstünde olduğunu ortaya koyuyor. TUVIMER Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun, İstanbul metropoliten alan sınırları içinde gerçekleştirdiklerini araştırma sonuçları hakkında şunları söylüyor: “TUVIMER’in yenilikçi altyapısı ve uzun yıllara dayalı Ar-Ge çalışmaları sonucunda elde ettiğimiz çıktılar arasında İstanbul’un güncel arsa değeri de yer alıyor. Buna göre İstanbul’un bugünkü arsa değerini 2.050.974.856.094 dolar olarak belirledik”.

İstanbul Gayrimenkul Arzındaki Sayısal İşlem Hareketliliğinin Yoğunlaştığı Alanlar (harita-1)

METREKARESİ 1250 TL

Altun’dan alınan bilgilere göre İstanbul’da bir metrekare arazinin ortalama fiyatı yaklaşık olarak 390 dolar seviyesinde bulunuyor. Buna göre ortalama metrekare fiyatı 3,3 TL baz alındığında 1250 TL dolayında belirleniyor. Altun’a göre özellikle gayrimenkul alanında son yıllarda sürekli ve önü alınamaz bir şekilde gerçekleşen ticari hacim artışı, arazi ve arsa fiyatlarına da doğrudan ve güçlü bir şekilde etki ediyor.

Altun, uluslararası, ulusal ve bölgesel ölçekte mega olarak tanımlanabilecek projeler, bu projelere bağlı olarak oluşan yatırım fırsatı arayışları, artan kamu ve altyapı yatırımları, erişilebilirlik ve hizmetlerdeki artış, kontrolsüz büyüme, özellikle mütekabileyet sonrası dış pazara açılmayla birlikte artan talepler ve sürekli artış trendi içerisinde bulunan arazi ve arsa fiyatlarının önemli bir yatırım aracı olarak görülmesinin, bu etkinin daha net bir şekilde görülmesine ortam sağlayan başlıca araçlar içinde gösterilebileceğini belirtiyor.

İstanbul Geneli Gayrimenkul Arzındaki Parasal İşlem Hareketliliğinin Dağılımı (harita-2)

SON ÜÇ YILLIK GAYRİMENKUL ARZI DEĞERİN %25’İ

TUVİMER’in verilerine göre son üç yılda İstanbul genelinde arz edilen gayrimenkullerin oluşturduğu yıllık ticari hacme dolar değerinden bakıldığında, 2014 yılında 83,15 milyar dolar düzeyinde seyreden oranın, 2015 yılında 166 milyar dolara, 2016 yılında ise 249,43 milyar dolara yükseldiği görülüyor. Bu verilere göre İstanbul’da son üç yıllık gayrimenkul arzının toplam 508,58 milyar dolarlık değeri, İstanbul’un güncel arsa değerinin yaklaşık %25’ine karşılık geliyor.

Gündemde olan Gayrimenkul Kıymetler Borsası’nın bu oranı en az 10 katına çıkaracağını vurgulayan Altun, ekonomik bakımdan büyük bir sıçrama oluşturacak bu girişim hakkında şunları söylüyor: “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu gelişmeyi üç yıl önce gördüğü için 2014 yılında Gayrimenkul Kıymetler Borsası’nın acilen kurulması gerektiğini belirmişti. Çok yakın zamanda da borsanın önemini tekrar vurguladı. TUVIMER olarak gerçekleştirdiğimiz araştırmalar bu borsanın oluşturulmasının önemini bir kez daha gözler önüne seriyor.”

Bunları da sevebilirsiniz