İstanbul’un Arsa Değeri 2 Trilyon Dolara Ulaştı

İstanbul’da yer alan arsa ve arazilerin toplam değerini Türkiye Veri İşleme Merkezi (TUVIMER) açıkladı. TUVIMER’in verilerine göre, yaklaşık 5.2 milyar metrekare alana sahip İstanbul’da arsa ve arazilerin toplam değeri 2 trilyon dolar olarak hesaplandı. Ortalama metrekare arsa değerinin 1.250 lira olduğu İstanbul’da, arsası en değerli ilk beş ilçe Şişli, Beyoğlu, Beşiktaş, Zeytinburnu ve Fatih olarak sıralanıyor. Metrekare fiyatları 25 bin TL’ye kadar çıkıyor.

TUVIMER Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun, toplam alanı yaklaşık olarak 5,2 milyar metrekare olan İstanbul’da yol, göl ve değer atanması mümkün olmayan ve satışı gerçekleştirilemeyecek alanlar dışındaki bütün arsa ve arazileri değerlendiremeye aldıklarını dile getirdi.

Avrupa yakası altın gibi!

Arsaların ortalama metrekare değerinin bin 250 lira olduğunu kaydeden Altun, “Yaptığımız araştırmalarda İstanbul’un toplam arsa ve arazi değerini 2 trilyon 50 milyar 974 milyon 856 bin 94 dolar olarak belirledik. Biz ortalama 2 trilyon dolar diyoruz. Dolar kuru 3,5 lira olarak ele alırsak İstanbul’un toplam arsa ve arazi değeri 7 trilyon lira” diye konuştu. Altun, en değerli ilçelerin Avrupa Yakası’nda olduğuna dikkat çekti.

Kadıköy ve Ataşehir

Altun, Anadolu Yakasında en değerli ilçeler konusunda başı Kadıköy, Ataşehir ve Maltepe’nin çektiğini belirterek, bu semtlerde ortalama metrekare değerinin 5 bin ila 10 bin lira arasında değiştiğini söyledi. Üsküdar, Ümraniye ve Kartal’da toplam arsa ve arazilerin ortalama değerinin metrekare başına 2 bin 500 ila 5 bin lira aralığında olduğunu dile getiren Altun, Beykoz, Sancaktepe, Tuzla, Suntanbeyli, Pendik ve Çekmeköy’de ise ortalama değerin 1000 lira ila 2 bin 500 lira arasında olduğunu anlattı. Altun, Çatalca, Şile ve Silivri’deki toplam arsa ve arazilerin ortalama metrekare değerinin 500 liranın altında olduğunu ifade ederek, “Bu 3 ilçemizi ise bu alanda ortalaması 500 ile 1000 lira arasında değişen Büyükçekmece ve Arnavutköy geliyor” ifadelerini kullandı.

Projeler de fiyatı artırıyor

Altun, İstanbul’da arsa fiyatlarının tek bir kritere göre şekillenmediğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Arsa ve arazi değerlerinde son 5 sene içerisinde düşüş eğilimlerine nadiren rastlanıyor. Arsalar son yıllarda ciddi değer kazandı. Özellikle tanıtımı gerçekleştirilen önemli proje alanları ve yakın çevresinde yüksek talepler doğurması, yabancı yatırımlarının gayrimenkule yönelik işlem hacimleri, altyapı ve kentsel hizmetlerin erişilebilirliğin artışına paralel gelişimi fiyatların yükselmesinde etken. İlçe arazi metrekare değerlerini etkileyen ön önemli ve dikkat çekici nokta ise projeler.”

İşte en değerli beş ilçe

İstanbul’un en değerli ilçelerinin başında Şişli geldiğini, onu Beyoğlu, Beşiktaş, Zeytinburnu ve Fatih’in takip ettiğini aktaran Altun, bu ilçelerde ortalama arsa metrekare değerinin 10 ila 25 bin lira arasında değiştiğini vurguladı. Altun, en değerli ilçelerin Avrupa Yakası’nda olduğunun altını çizerek, bu yakadaki diğer değerli ilçelerin ise Bakırköy ve Güngören olduğunu aktardı

 

http://www.aksam.com.tr/ekonomi/istanbulun-arsa-degeri–2-trilyon-dolara-ulasti-c2/haber-580458

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın