İstanbul’un Arsa Değeri 1 yılda %35 Arttı

Gayrimenkul sektöründe yönettiği big-data havuzu ile ön plana çıkan Türkiye Veri İşleme Merkezi İstanbul’un güncel arsa bedelinin 9 trilyon 458 milyar 716 milyon 569 bin 576 TL olduğunu tespit etti. Raporla ilgili açıklamalarda bulunan Kurtuluş Altun, “Bu değeri korumak için Gayrimenkul Kıymetler Borsası’nın kurulması elzem bir konu olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta düzenlenen ‘Gayrimenkul Sektörü Gündem Okumaları’ toplantısında gazetecilerle gündeme dair aylık bilgilendirme toplantısı düzenleyen Türkiye Veri İşleme Merkezi Genel Müdürü Kurtuluş Altun, hazırlamış oldukları son araştırmayı paylaştı. İstanbul’da 1 yıllık süreçte arsa değerlerinin dolar bazında %20, TL bazında %35 düzeyinde bir artış yaşadığını belirten Altun, “Aralık 2016 yılında İstanbul’un Varlık Değerleri araştırması kapsamında yayınladığımız İstanbul’un toplam arsa değeri raporunda yol, göl ve değer atanması mümkün olmayan ve satışı gerçekleştirilemeyecek alanlar dışında kalan bütün arsa ve arazilerin değerini 7 trilyon TL olarak tespit ettik. Aradan geçen 1 yılın ardından yapılan araştırmada bu değerin 9 trilyon 458 milyar 716 milyon 569 bin 576 TL’ye çıktığı görülüyor” dedi. İstanbul’un mevcut durumunda arsa metrekare fiyatlarına bakıldığında Kadıköy, Zeytinburnu, Bakırköy, Beşiktaş, Fatih gibi ilçelerin ön plana çıktığını görüyoruz. Şile, Silivri, Çatalca, Büyükçekmece ve Arnavutköy gibi ilçelerde ortalama arsa metrekare fiyatlarının bin tl’nin altında olması dikkat çekiyor.

Yatırımcının güvenli limanı arsa oldu

Bu rakamın 1 yıl gibi kısa bir sürede dolar bazında %20, TL bazında ise %35 değer artışı anlamına geldiğini söyleyen Altun, “Dolar yerine arsa yatırımı yapan vatandaşların karlı çıkacağı 1 yılı geride bıraktık. Zaten bu durumu Tuvimer Yatırım Rehberi araştırmalarımız kapsamında yayınladığımız 3 yıllık süreç karşılaştırmalarında da belirtmiştik. İstanbul’da konuttan ziyade arsa yatırımı, vatandaşı her zaman memnun etmektedir” diye konuştu.

“Bu değere hoyrat davranamayız”

Kurtuluş Altun; “İstanbul’da yaşanan bu değer artışı karşısında daha özenli ve titiz olmak zorundayız. Bu değerleri daha iyi kullanmamız gerekmektedir. Bunun için Sn. Cumhurbaşkanımızın bahsettiği gibi Gayrimenkul Borsası’nın kurulması büyük önem taşıyor. Biz big-data yönetimini gerçekleştiren bir Teknopark firması olarak bu işi yapabilecek teknolojik altyapı ve know-how’a sahibiz.”