İstanbul’da Konut Kaybetti Arsa Kazandı

Türkiye Veri İşleme Merkezi olarak pazar günü Habertürk Gazetesi için özel hazırladığımız yeni raporda bir yatırım aracı olan gayrimenkulleri inceledik. İstanbul’da, 3 yıl içerisinde konut ve arsa fiyatlarının dövize karşı yaşadığı değer değişimleri araştırıldı. Çıkan sonuca göre İstanbul, 2014-2017 yılları arasında konut fiyatları dövize karşı tutunamazken, arsa fiyatları bölgesel olarak yaşadığı artış ile dövizi solladı.

TÜM RAPOR VE ARAŞTIRMALARIMIZI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

İstanbul’da gayrimenkul piyasasına ilgi her geçen gün artarken sektörün döviz karşısında başarılı bir sınav veremediği belirlendi. Konut cephesinde son 3 yıla bakıldığında değer değişimleri dövizin altında kalırken arsa fiyatları sağladığı getiri oranı ile yatırımcısını memnun etti. Türkiye Veri İşleme Merkezi’nin (TUVİMER) olarak verilerimiz ışığında yaptığımız değerlendirmelere göre söz konusu zaman dilimi içerisinde dövizde %68 oranında bir artış yaşandı. Bu durum İstanbul’da bölgesel olarak değişiklik gösterse de ortalama yüzde 39 olarak saptandı.

Sorgulama tipini değiştirip arsa fiyatlarına mercek tuttuğumuz zaman aynı dönem içerisinde arsa fiyatlarının %85 bir artış göstererek dövize meydan okuduğu gözlerden kaçmıyor. Arsa bazlı yapılan araştırmaya göre 3 yıllık süre içerisinde Avcılar %90 oranında artarak yatırımcısına dövizden 22 puan daha fazla getiri sağladı. 1999 yılında yaşanan yıkıcı depremden sonra yaralarını sarmaya çalışan Avcılar’da başlayan kentsel dönüşüm hareketi ile konut arzının artması arsa fiyatlarını da etkiledi. İstanbul’daki arsa fiyatları incelendiği dikkat çekici bir diğer artış ise yapımı devam eden 3. Havalimanı ve çevresinde, yani Arnavutköy’de görünüyor. İlçede arsa fiyatları 3 yılda yüzde 86 oranında artarak yatırımcısına doların 18 puan üzerinde kazanç sağladı.

FİNANS MERKEZİ DEĞERİNİ ARTIRDI

Araştırmayı Anadolu Yakası’na kaydırdığımızda markalı konut sayısının artmasıyla Tuzla, Pendik ve Sancaktepe ilçelerinde arsalar değer kazandı. 3 yıllık süreç içerisinde ortalama olarak %80 değer kazanan arsalar yatırımcısının dolar karşısında yüzünü güldürdü. Yine Anadolu Yakası’nda bulunan Ataşehir’de Uluslararası Finans Merkezi’nin de etkisiyle arsa fiyatlarında %82’lik bir artış yaşandı.

EN AZ ZARAR ZEYTİNBURNU

Arsa fiyatlarında yaşanan dövize karşı direnç için söylediklerimizi konut fiyatları için söyleyebilmemiz mümkün görünmüyor. 3 yıllık süre içerisinde dövize karşı değer kazanan hiçbir ilçe bulunmuyor. Dolara karşı en az zarar eden ilçe ise %44 artış sağlayan Zeytinburnu oldu. Zeytinburnu’nu ise %36 değer kazanan Şile ve %32 değer kazanan Beşiktaş takip etti. Konut fiyatlarının döviz fiyatları karşısında cılız kalması şehir merkezinden uzaklaştıkça belirginleşiyor. İstanbul Boğazı ve kenarındaki ilçeler en az zarar eden ilçeler olarak ön plana çıkarken merkezden uzaklaştıkça makas daha da açılıyor.


YÜKSEK KAYITDIŞI ŞEFFAFLIĞI ENGELLİYOR

TUVİMER Genel Müdürü ishak Kurtuluş Altun, sektörde kayıtdışılığın fazla olmasının şeffaflığa engel olduğunu bunun da spekülasyonlara neden olduğunu söyledi. Altun bu durumun yabancı yatırımcıların Türkiye’ye yatırım yapmasına engel olduğunu söyledi. Fiyat şeffaflığının sağlanması gerektiğini savunan Altun bunun da borsa ile mümkün olabileceğini ifade etti.

Bunları da sevebilirsiniz