İstanbul’da Gecekondu Sorunu Ne Zaman ve Nasıl Çözülecek?

Şehrin sırtına büyük yük olan İstanbul’da gecekondu sorunu 2023 yılına kadar çözülmesi bekleniyor. Gayrimenkul sektörünün gelişmesiyle yeni hedefler belirlenirken her yıl yüzde 10-12 arası büyüme bekleniyor. Rotasını 2023’e çeviren Gayrimenkul sektörü bu tarihe kadar 7.5 milyon konut yaparak 60 yıldır süren gecekondu sorununu kökten çözmeyi amaçlıyor.

Türkiye’de gerçekleşen büyümeye katkı sağlayan sektörlerin başında gelen sektör 2023 için Türkiye’nin ekonomik büyümesine yüzde 1 ile 2 puan arası katkı sağlamayı hedefliyor. Kentsel
dönüşüm çalışmaları hızlandırılarak çarpık kentleşme ve deprem gibi olaylar karşısında da hazırlıklı olmayı planlayan sektörde bina yapıları da dikeyden yataya dönüştürülecek. Kendi konutunu yapanlara destek verilmesi hedeflenirken alt ve orta gelir grubunun da konut ihtiyaçları karşılanarak İstanbul’da gecekondu sorunu kökten çözülecek.

KENTLEŞME ARTIYOR

Türkiye nüfusunun 2023 yılına kadar 84 milyon olması beklenirken İstanbul, Kocaeli, Bursa, Ankara ve İzmir’de yarım milyondan fazla artış bekleniyor. 45 ilin nüfusu artarken 19 ilde azalma olacak ve 17 ilin nüfusunun da aynı kalması öngörülüyor. Bu tahminler gerçekleştiği takdirde şuan yüzde 76.8 oranında olan kentleşmenin yüzde 84 dolaylarına çıkacağı tahmin ediliyor. Bu sonuçtan hareketle kentli hane halkının yapısında muhtemel değişikliler bekleniyor.

Bunları da sevebilirsiniz

İstanbul’da Gecekondu Sorunu Ne Zaman ve Nasıl Çözülecek?” için bir yorum

Bir cevap yazın