İstanbul’da Kira Geri Dönüş (Amortisman) Süresi 22 Yıl | ARAŞTIRMA

Türkiye Veri İşleme Merkezi (TUVIMER) AR-GE ekibi yeni raporunu yayınladı. İstanbul’da yer alan konutların kira dönüş (amortisman) sürelerine dair bir araştırma gerçekleştiren TUVIMER AR-GE ekibi, konut metrekare fiyatı ile kira geri dönüş süreleri arasında doğru orantılı bir grafik çıkarttı. Araştırmamız, metrekare birim değerine göre sıfır-3 bin TL, 3-5 bin TL, 5-10 bin TL, 10-20 bin TL ve 20 bin TL olarak konutları kategoriye ayırarak bu evlerin 24 aylık süre içerisinde değerlendirildi.

İstanbul’un Varlık Değerleri araştırması kapsamında 6 rapor yayınlayan Türkiye Veri İşleme Merkezi, TUVIMER Yatırım Rehberi Araştırmaları kapsamında ilk raporunu yayınladı. Yapılan araştırmaya göre İstanbul’da konut metrekare fiyatları yükseldikçe kira dönüş (amortisman) süreleri de uzuyor. Türkiye Veri İşleme Merkezi AR-GE ekibinin ulaştığı sonuçlara göre İstanbul genelinde konuta ödenen ücretin kira geliriyle geri dönüş süresi ortalama 22 yıl olarak hesaplandı.

İstanbul Amortisman Süresi Haritası
İstanbul Amortisman Süresi Haritası

Türkiye Veri İşleme Merkezi’nin yayınladığı tüm raporları görmek için tıklayınız

İstanbul’da amortisman sürelerinin son yıllarda hızla arttığı görülüyor. Elde edilen çıktılara bakıldığında birim metrekare fiyatı düşük olan ilçelerde kira geri dönüş (amortisman) sürelerinin kısaldığı gözleniyor. Buna göre; İstanbul’da konut amortisman süresi en kısa olan ilçelerin başında 17 yıl ile Esenyurt ve Beylikdüzü geliyor. Yine amortisman süreleri baz alındığında ise en uzun geri dönüş ise 37,5 yıl ile Beykoz’da bulunuyor.

KİRA YATIRIMI İÇİN EN CAZİP YERLER AVCILAR, BEYLİKDÜZÜ ve ESENYURT

Amortisman sürelerinin son dönemde hızla arttığı İstanbul’da özellikle lüks konutların kira geri dönüş süresi ortalamanın çok daha üzerinde. Konutun geri dönüş süresinde en kârlı ilçeler Esenyurt, Beylikdüzü, Avcılar, Sultanbeyli ve Sultangazi geliyor. Bu beş ilçenin ortalaması 19 yıl. Esenyurt (202 ay) ve Beylikdüzü’nde (205 ay) 17 yıl olan amortisman süresi, Avcılar’da 19 yıl (229 ay), Sultanbeyli’de 21 yıl (254 ay), Sultangazi’de 22 yıl (269 ay) olarak ölçüldü. Buna göre konut yatırımda en cazip ilçeler Esenyurt, Beylikdüzü ve Avcılar olarak öne çıkıyor.

Kira Odaklı Geri Dönüş Süresi En Düşük Olan 5 İlçe
Kira Odaklı Geri Dönüş Süresi En Düşük Olan 5 İlçe

KİRA GERİ DÖNÜŞ SÜRELERİ EN UZUN OLAN İLÇELER BEYKOZ, SARIYER ve BAKIRKÖY

İstanbul’da konut amortisman süresi en uzun beş ilçenin ortalaması ise 31 yıl olarak ölçüldü. Beykoz bu alanda 37,5 yıl (450 ay) ile ilk sırada yer alırken, onu 32 yıl ile Sarıyer (389 ay), Bakırköy (386 ay) ve Beşiktaş (382) izliyor. İlk 4 ilçenin açık ara önde olduğu amortisman süresinin en uzun olduğu listede Şişli (306 ay) 25,5 yıl ile beşinci sırada yer alıyor.

Kira Odaklı Geri Dönüş (Amortisman) Süreleri
Kira Odaklı Geri Dönüş (Amortisman) Süreleri En Yüksek Olan 5 İlçe

TUVIMER AR-GE ekibiyle araştırmayı gerçekleştiren Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Ömer Türkoğlu, “İstanbul’da kendisini 10 yılda hatta 15 yılda amorti eden konutları görmek artık hayal olmuş durumda. Metrekaresi 3 bin TL ve altında dahi geri dönüş süreleri güncel değerler üzerinden ortalama 19 yıl civarında. Bu seviye genele bakıldığında 22 seneye çıkıyor. Bu durumda yatırım odaklı işlemlerde konutları metrekare segmenti ve kira geri dönüş süresine göre incelemek yetersiz olacaktır.” diye konuşu.

Türkoğlu, yer seçimi, fonksiyonalite ve yapı kalitesi açısından işini layığı ile yapan firma, proje ve yapıların hakkının yenilmemesi gerektiğini kaydederek, şu bilgileri verdi.

“Değer değişimleri, temel faktörler ve farklılaşan segmentlere göre orta/uzun vadeli takipler bizi yatırımda data ve know-how kullanımı ile hata riskinden uzaklaştıracaktır. Çok kısa süre içerisinde yayınlanacak Gayrimenkul Yatırım danışmanlık sistemimiz bu konuda yatırımcılara hizmet geliştirmeyi amaçlamaktadır..”

Türkoğlu, geri dönüş süresi uzun ilçelerde orta-üst ve üst değer segmentindeki konutların kira getirisi yerine değer artışı trendi açısından tercih edildiğini bildirdi.

Bunları da sevebilirsiniz

İstanbul’da Kira Geri Dönüş (Amortisman) Süresi 22 Yıl | ARAŞTIRMA” için 3 yorum

Bir cevap yazın