İstanbul Kentsel Dönüşüm Hazırlıkları Başladı

İstanbul kentsel dönüşüm için hazırlanıyor. Kadir Topbaş, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile Fikirtepe başta olmak üzere İstanbul kentsel dönüşüm çalışmalarını masaya yatırdıklarını açıkladı.

“Dün Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet Özhaseki belediyemizi ziyaret etti ve İstanbul’daki kentsel dönüşümü masaya yatırdık. Bakanlığın ve belediyemizin üst düzey yetkilileri ile beraber İstanbul’un mahallelerini Fikirtepe başta olmak üzere tek tek ele aldık. Bunu özellikle ifade etmek istiyorum. Yani bir dakikamız, saniyemiz boş geçmiyor. Hava şartları ne olursa oysun, mesai arkadaşlarımız ve ilçe belediye başkanlarımızla birlikte gece gündüz çalışmaktayız”

İSTANBUL KENTSEL DÖNÜŞÜM HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

YOLSUZLUK İDDİALARINI ORTAYA KOYUN

Kimi çevreler tarafından yolsuzluk iddialarının ortaya atıldığına değinen Topbaş, elinde delil olanların ortaya koyması gerektiğini ve söylemek istediklerini daha açık dile getirmeleri gerektiğine değindi.

“Hamdolsun biz yerel yönetim olarak yatırımlarımızı hizmet aşkıyla kaynaklarımızı geliştirerek yaptık. Bu şehirde İstanbul Büyükşehir Belediyesi geçmişte maaş ödeyemezken, benim dönemimde bu yılsonuna kadar 105 milyar lira yatırım yapmış oluyoruz. Bu 35 milyar dolarıdemektir. Yolsuzluklar olsa bu paralar, bu yatırımlar olmaz.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde maaşlar ödenemezken kendi döneminde yılda 105 milyar TL yatırım yaptıklarını belirten Topbaş, bu durumun 35 milyar USD’nin sadece işçilik olarak bu şehrin ekonomisine sokmak anlamına geldiğini söyledi.

GÜLTEPE’DEN GİRİP KAĞITHANE’DEN ÇIKTIK


İstanbul’a 13,5 yılda 105 milyar lira yatırım yaptıklarını ve sadece devam eden metro yatırımlarının maliyetinin 36 milyar lira olduğunun altını çizen Başkan Topbaş, “Bu çok büyük bir rakam. Biraz önce Eyüp Alibeyköy’den metro tüneline girdik, 1500 metre yürüyerek Gültepe’nin altından geçtik ve Kağıthane’den çıktık.
Hemen arkamızda da Gayrettepe-3. Havalimanı Metro Hattı’nın kazıları var. Her yerde bir iş, her yerde bir yatırım var. Kaynaklar doğru kullanılmazsa, çarçur edilirse, yolsuzluklar olursa bu yatırımların hiçbiri olmaz. Birileri farklı konuşabilir ama biz onlara hiç bakmıyor, hatta cevap vermeye bile değer görmüyoruz. Biz işimize bakıyoruz. Çünkü vatandaşımız yetkiyi bize verdi, güven duydu. Bu güven duygusunu sarsmamak için özen göstermekteyiz” şeklinde konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz