İstanbul Boğaziçi’nde Yıkım İşlemleri Sürecek!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri İstanbul Boğaziçi’nde bulunan kaçak yapıların yıkımıyla ilgili açıklama yaptı. Yetkililer yıkım işlemlerinin devam edeceğini söylese de yıkılacak yapı sayısıyla ilgili herhangi bir bilgi vemedi. Ancak Boğaziçi İmar Müdürlüğü verilerine göre boğazda yer alan her 3 yapıdan birisi kaçak durumunda!

Boğaziçi’nde ilk olarak Reina gece kulübünün yıkımıyla başlayan süreç Galatasaray Adası’na kadar uzanmıştı. Aynı hafta içerisinde yıkımı gerçekleştirilen 3 yapıdan sonra İBB yetkilileri Boğaziçi’nde yıkım işlemlerinin süreceğine değindi. Boğaziçi İmar Müdürlüğü verilerine göre ise boğaz ön görünümde yer alan her 3 binadan biri kaçak durumda ve 3 bine yakın bina hakkında ise yıkım kararı var.

Gazete Habertürk’ten Esra Boğazlıyan’ın bugünkü haberinde boğazdaki yıkımları konu edindi. Yıkımlar işlemleriyle ilgili konuyu aydınlatmaya çalışan deneyimli gazeteci İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerine konuyla ilgili sorular soruyor. İBB tarafından sadece ‘Yıkımlar sürecek’ cevabını aldığına değinen Boğazlıyan, belediyenin kaç binanın yıkılacağına dair herhangi bir bilgi paylaşmadığını vurguladı.

İBB’nin konuya ilişkin net cevap vermemesine rağmen Boğaziçi İmar Müdürlüğü tarafından yayınlanan veriler durumun ciddiyetini gözler önüner seriyor. 1983 yılında koruma yasası çıkartılan Boğaziçi’nde o tarihten itibaren 9 bin 616 adet mevzuata aykırı bina yapıldı. Boğaziçi ön görünümünde yer alan yapı sayısının toplam 28 bin 673 olduğu dikkate alındığında boğazda yer alan her 3 yapıdan 1’inin kaçak durumda olduğu sonucu çıkıyor. Bu yapıların 6 bini gecekondu, geri kalanı ise eğlence mekanı, restorant ve villa gibi farklı tipte mekanlar olduğu dikkatlerden kaçmıyor.

‘ETKİN MÜCADELE YOKTU’

Peki yıllardır Boğaziçi’ndeki kaçak yapılaşmaya dikkat çeken mimarlar, şehir plancıları bu gelişme karşısında ne düşünüyor? İşin uzmanları, yıkımların başlamasını olumlu bulmakla birlikte çekincelerini de dile getiriyor. TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman, “Yıllar yılı Boğaz’daki çarpık yapılaşmayla ilgili etkin bir mücadele sürdürülmedi. Şimdi bu yıkımlar İstanbul’daki imar düzenini sağlamak adına olumlu bir gelişme. Örneğin Galatasaray Adası her yıl daha da şişiyordu” diyerek Boğaz’daki kaçak yapılaşmaya müdahale edilmesini destekliyor.

Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu ise, Boğaziçi’nde kanuna uygunmuş gibi görünen fakat koruma kurallarına aykırı binaların varlığına dikkat çekiyor: “Boğaziçi, dünyanın gözbebeği. Fakat son 10 yılda bir takım kararlarla kaçak yapı sayısı arttı. Kurala uydurulmuş, gerçekteyse koruma kurallarına aykırı binalar söz konusu. İskâna bağlanmış, kaçak değilmiş gibi kılıfına uydurulmuş.
binalar da var. Boğaziçi’ne yönelik girişimin başlatılması önemli. Ancak kapsamının ne olduğu konusunda ciddi kaygılar var.”

‘BOĞAZ 3 YASAYLA KORUNUYOR AMA 10 BİN KAÇAK VAR’

Uluslararası Mimarlık Akademisi Bölge Başkanı Yüksek Mühendis- Mimar Kentbilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp de Boğaziçi’nin 3 yasayla korunmasına rağmen 10 bin kaçak yapı olduğunu söylüyor: “İstanbul Türkiye’nin gözü, Boğaziçi’miz ise İstanbul’un gözbebeği. Bir doğa ve tarih harikası. Boğaziçi’ndeki yapılaşma 3 ayrı yasa, İmar, Kültür ve Tabiat Varlıkları ve Boğaziçi yasaları ile kontrol edilmektedir, daha doğrusu edilememektedir. Çünkü bugün Boğaziçi ön görü- nüm bandında 30 bin yapı- dan bir kısmı gecekondu niteliğinde olmak üzere yaklaşık 10 bin kısmen veya tamamen kaçak yapı, 3 bin kadar da yıkım kararı kesinleşmiş ancak yıllardır yıkılamayan yapı var. Demek ki Boğaziçi’nde yasalar işletilememekte, kamu düzeni ve yararı sağlanamamaktadır”

HAPİS CEZASI VAR

1983 yılında çıkartılan Boğaziçi kanunuyla birlikte boğazda tarihi ve tescilli eserler dışında konut yapılaşması yasaklanmıştı. 2960 sayılı Boğaziçi İmar Kanunu’nda tarihi ve doğal güzelliklerin yoğunlaştığı kıyı, sahil şeridi ve öngörünüm bölgesinde doğal yapıyı tahrip edenlerin 1 yıla kadar hapis ve 500 bin liraya kadar para cezası ile cezalandırılacağı belirtiliyor.

1983’te çıkan kanunla Boğaziçi ön görünümünde tarihi ve tescilli eserler dışında konut yapılaşması yasaklandı. Ayrıca, bu filleri işleyenler, doğal yapıyı en geç 1 yıl içinde aslına uygun hale getirmekten de sorumlu.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

İstanbul Boğaziçi’nde Yıkım İşlemleri Sürecek!” için bir yorum

Bir cevap yazın