TUVIMER Araştırma | Boğaziçi’nin Yapısal Değeri 610 Milyar TL

(TUVIMER ÖZEL) – Türkiye Veri İşleme Merkezi TUVIMER Değer Haritaları üzerinden hazırladığı ‘İstanbul’un Varlık Değerleri’ araştırmasının 4.raporu olan ‘Boğaziçi’nin Yapısal Değeri’ raporunu yayınladı. Ortalama metrekare fiyatlarının 9 bin 500 lira olduğu Boğaziçi olarak tabir edilen İstanbul Boğazı’nda yer alan 53 milyon 255 bin metrekarelik yapı stoğunun toplam değeri 550 milyar lira. Bu rakama İstanbul Boğazı’nda edilen 660 yalının 17 milyar dolarlık değeri de eklenince İstanbul Boğazı’nın değeri 610 milyar liraya ulaşıyor. Boğaziçi’nde, konut fiyatlarının en yüksek olduğu ilçelerin başında 16 bin 500 lira ortalama metrekare fiyatıyla Beşiktaş gelirken, onu 13 bin 500 lira ile Sarıyer, 9 bin lira ile Beykoz ve 8 bin 500 lira ile Üsküdar izliyor.

Boğaziçi’nde İşyeri Dağılımı, (Harita-1)
Boğaziçi’nde Daire Dağılımı, (Harita-2)
Topografik Yapı (Harita-4)
Tarihi Yapılar ve Yalılar (Harita-3)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TUVIMER Genel Müdür Altun: “Anadolu Yakası’nda bulunan toplam iş yerlerinin değeri 11 milyar 873 milyon lira iken, Avrupa Yakası’nın toplam iş yeri değeri 36 milyar 383 milyon lirayı buluyor”

Türkiye Veri İşleme Merkezi’nin (TUVIMER) araştırmasına göre İstanbul Boğazı’ndaki 53 milyon 255 bin metrekarelik yapı stoğunun ortalama değeri 550 milyar lira. Bu rakama 660 yalının 17 milyar dolarlık değeri de eklenince toplam İstanbul Boğazı’nın değeri 610 milyar liraya yükseliyor. Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta faaliyet gösteren TUVIMER’in genel müdürü İshak Kurtuluş Altun, İstanbul Boğazı’nda yer alan tapulandırılabilir ve işlevlendirilerek piyasa arzına açılabilir gayrimenkullere ilişkin yaptıkları araştırmanın sonuçlarını AA muhabiri ile paylaştı.

“İstanbul’un Varlık Değerleri” başlıklı araştırmanın dördüncü raporunda çarpıcı sonuçlar elde ettiklerini dile getiren Altun, ilk kez 1983 Boğaz Yasası’yla sınırları çizilen Boğaziçi’nde toplamda 114 milyon 453 bin metrekare arazi bulunduğunu söyledi.

Boğaziçi Görünüm ve Etkilenme Bölgesi (grafik-1)

Altun, bu arazinin yüzde 6’sının şehir merkezinde, yüzde 41’inin öngörünümde, yüzde 12’sinin geri görünümde, yüzde 41’inin de kırsal kesimde kaldığını aktardı.

Boğaziçi diye bilinen İstanbul’un boğaz bölgesinde ön ve arka görünümde bulunan toplam yapı alanının 53 milyon 255 bin metrekare olduğunu kaydederek, iş ve konutları içeren bu yapıların ortalama metrekare fiyatının 9 bin 500 lira olduğunu dile getirdi. Altun, yapı stoğu açısından Anadolu Yakası ile Avrupa Yakası arasında 7 milyon metrekarelik bir fark olduğunu kaydederek, Anadolu Yakası’nda bulunan toplam yapı alanı yaklaşık 23 milyon 33 bin metrekare iken Avrupa Yakası’nda bu rakamın yaklaşık 30 milyon 222 bin metrekare olduğunu bildirdi.

Görünüm Alanı ve Yapı Değerleri Dağılım, (tablo-1)

“95 BİN BİNA, 660 YALI”

Altun, Anadolu Yakası’nda ortalama metrekare fiyatlarının 7 bin 500 lira olduğunu belirterek, Avrupa Yakası’nda bu rakamın 10 bin liranın üzerine çıktığını bildirdi.
Genel Müdür Altun, 95 bin binanın olduğu Boğaziçi’nde yapıların toplam değerinin 550 milyar lira olduğunu belirterek, bu rakama anıtların ve paha biçilemez yapıların dahil edilmediğini söyledi. İstanbul Boğazı’nda tespit edilen 660 yalının da rakama dahil olmadığını dile getiren Altun, boğaz kenarında 366 tanesi birinci, ikinci veya üçüncü derecede tarihi niteliğe sahip olmak üzere toplamda 660 yalı bulunduğunu aktardı. Altun, İstanbul Boğazı’nda bulunan bu 660 yalının toplam değerinin 17 milyar dolar olduğunu kaydederek, bu rakamın da ortalama 60 milyar liraya tekabül ettiğini bildirdi.

“EN DEĞERLİ MAHALLELER VANİKÖY, BEBEK, BEYLERBEYİ”

Altun, Boğaziçi’nde konutların ortalama metrekare fiyatlarının en yüksek olduğu ilçelerin başında 16 bin 500 lira ile Beşiktaş’ın geldiğini belirterek, onu 13 bin 500 lira ile Sarıyer, 9 bin lira ile Beykoz ve 8 bin 500 lira ile Üsküdar’ın izlediğini söyledi.

Metrekare fiyatı en yüksek mahallelerin Vaniköy, Bebek, Beylerbeyi, Rumelihisarı, Yeniköy, Kuruçeşme, Arnavutköy, Ortaköy, Pınar, Mirgün ve İstinye olduğunu aktaran Altun, en düşük mahallelerin ise ise Tokatköy, Ferah, Bahçelievler, Kısıklı, Çamlıbahçe ve Yavuztürk olduğunu aktardı. Altun, boğazda en değerli mahallelerde metrekare fiyatlarının 100 bin liraya kadar çıkabildiğini vurguladı.

Avrupa Yakası’nda yer alan iş yerlerinin ortalamasının Anadolu Yakası’na oranla 3 kat daha fazla olduğu dile getiren Altun, “Anadolu Yakası’nda bulunan toplam iş yerlerinin değeri 11 milyar 873 milyon lira iken, Avrupa Yakası’nın toplam iş yeri değeri 36 milyar 383 milyon lirayı buluyor.” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın