‘İstanbul’a Bu Yıl 112 Milyar TL Yatırım Yapılacak’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı katıldığı Intertraffic İstanbul fuarında önemli açıklamalarda bulundu. Baraçlı, 2017 yılı sonuna kadar İstanbul’da 112 milyar TL tutarında yatırım yapılacağını söyledi.

İstanbul Fuar Merkezi’nde 24-26 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen ve ulaşım sektörünü bir araya getiren Intretraffic İstanbul fuarı gerçekleşti. 30 ülkeden 200 katılımcının yer aldığı Intertraffic İstanbul’a Avrupa ülkeleri başta olmak üzere İran, Irak, Suudi Arabistan, Katar ve Rusya’dan pek çok sayıda ziyaretçi geldi.

Intretraffic İstanbul Fuarda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri Dr. Hayri Baraçlı önemli açıklamalarda bulundu. Sürekli göç alan şehirlerde trafik yönetiminin farklı boyutlara ulaşacağını söyleyen Baraçlı, akıllı toplu ulaşım sistemleri ve akıllı trafik sistemlerini öncelik olarak benimsediklerini dile getirdi. 13 yılda sadece İstanbul’a 93 milyar TL’lik yatırım yapıldığının altını çizen Baraçlı, söz konusu bütçenin ulaşım harcamalarındaki payının yüzde 45 olduğunu belirtti. Baraçlı, “2017 yılı sonuna kadar İstanbul’a yapacağımız yatırım tutarı da 112 milyar TL olacak” dedi.

Karayolları Genel Müdürü Laçin Akçay ise Avrupa, Asya ve Ortadoğu’nun buluşma noktası olan İstanbul’da böylesi bir fuarın gerçekleşmesinin önemine değindi.

Teknolojinin trafik kazalarındaki kayıpları azaltmasında önemli etkiler yaptığına vurgu yapan Laçin 2015 yılı kaza verilerini açıkladı. “Kaza yerinde hayatını kaybeden kişi sayısında yüzde 17 oranında azalma olduğu görülmektedir. Bu kapsamda özellikle bölünmüş yollar trafik kazalarını azaltarak yollarımızda can güvenliğini sağlamıştır. Ülke genelinde en fazla ölümümün, araçların yoldan çıkması kaynaklı olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle de 2015 yılında banket sarsma bandı uygulamaları başlatılmıştır. Bu uygulamanın yapıldığı yollarda, yoldan çıkan araç kazalarında ortalama yüzde 37 oranında azalma tespit edilmiştir” dedi.

FUAR HAKKINDA BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın