İnşaat Sektöründe Ciro Arttı Üretim Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK) verilerine göre 2016’nın son çeyreğini kapsayan (Ekim-Aralık) veriler açıklandı. Buna göre, İnşaat sektörü ciro artışı yaşarken üretim azaldı.

TUİK tarafından periyodik aralıklarla yayınlanan bildirimler neticesinde İnşaat sektöründe çarpıcı bir sonuca ulaşıldı. TUİK verilerine göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi 2016 yılının IV. çeyreğinde bir önceki döneme göre yüzde 6,9 oranında artış sağladı. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi bir önceki yılın aynu çeyreğine göre yüzde 11,5 arttı. Bu rakamlar 2015 yılı ile kıyaslandığında, 2016 yılında inşaat sektörünün ciro endeksi yüzde 10,8 oranında artış sağladı

ÜRETİMDE DÖNEMSEL AZALMA

TUİK, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılarak açıkladığı verilerde inşaat üretim endeksi 2016 yılı IV. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,4 oranında daraldı. Yine bir önceki yılın aynı çeyreğine göre takvim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü verilerine göre sektör 0,5 oranında azalırken bütün senenin toplamına baktığımızda 2016 yılında inşaat sektörü 2015 yılına göre yüzde 2,9 oranında bir büyüme sağladı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın