İmar Yönetmeliği İstanbul’un Çehresini Değiştirebilecek Mi?

İstanbul İmar Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Sabah Gazetesi’nde Hazal Ateş imzasıyla yayınlanan habere göre; yönetmelikte yapılan değişiklikle, silüeti bozan imara aykırı rezidanslar yıkılacak veya kısaltılacak. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Boğaz’ın silüetini bozan imara aykırı yapıların yıkılması talimatının ardından bir adım daha geldi.Yönetmelikte yapılan değişiklikle tarihi eserleri gölgeleyen imara aykırı yapılar Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu kararıyla yıkılacak veya kısaltılacak. Birçok ilçeyi etkileyecek bazı düzenlemeler şöyle:

REZİDANSLARA DÜZENLEME

Ticaret hizmet alanları ile merkezi iş alanlarında rezidans yapılamayacak. İlgili idareler, gerekmesi halinde ilgili kamu kuruluşlarının da katılımıyla, uzmanlardan oluşan mimari estetik komisyonları kurulacak. Komisyon idare bünyesindeki en az biri mimar olmak üzere inşaat mühendisi, peyzaj mimarı, sanat tarihçisi, şehir plancısı ve harita mühendisinden oluşacak.

BİNALARA RENK, ESTETİK AYARI

Belediye ana arter yollar ve meydanlarda cephe alan binalarla ilgili estetik kurallar getirebilecek. Belediyeler meclis kararıyla çevrenin özelliklerine göre yapılar arasında uyum sağlamak, güzel bir görünüm elde etmek amacıyla dış cephe boya ve kaplamaları ile çatının malzemesini ve rengini belirleyebilecek. Bu düzenleme yönetmelikten önceki yapılar için de geçerli olabilecek. Belediye uygun gördüğü ana arter yollar ve meydanlardan cephe alan binalar ile ilgili şehircilik ve estetik yönünden kurallar getirebilecek.

MİMARİ DOKU KORUNACAK

Belediye meclis kararıyla estetiği, rengi, çatı ve cephe kaplaması, yöresel malzeme kullanılması ve yöresel mimarinin dikkate alınmasına ilişkin zorunluluk getirebilecek. Binaların içindeki asansör boşluğu, yangın merpeni (merdiveni) ve teknik hacimler de emsale dahil edilecek. Söz konusu bu boşluklar yüzde 15’i geçemeyecek. Böylelikle inşaatlar emsali aşamayacak.

FAZLA KAT ÇIKAN YANDI

İdareler imar yönetmeliklerinde, uygulama imar planı ile belirlenen alan kullanımlarının işlevini değiştirecek düzenleme yapamayacak. İmar planında olmaması durumunda kat adedi veya bina yüksekliği aşılamayacak. Kat adedi, kat yükseklikleri arttırılamayacak.

Bunları da sevebilirsiniz