İkitelli Şehir Hastanesi 2020’de Açılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İkitelli Şehir Hastanesi‘nin kredi anlaşması için düzenlenen imza törenine katıldı. Çırağan Sarayı’nda gerçekleşen tören Rönesans Sağlık Yatırımları ile Japon Sojitz şirketinin ortaklığıyla faaliyetlerine başlayacak olan İkitelli Şehir Hastanesinin finansman kapanışı ile sona erdi.

İmzalara göre; projenin %80’lik kısmı yani 1.5 milyar USD değerindeki bölüm 8 global finans kuruluşundan sağlanacak. Finansal Kapanış İmza Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak, Rönesans Sağlık Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yanıkömeroğlu ve Sojitz Corporation Yönetim Kurulu Başkanı Yoji Sato’nun katılımıyla Çırağan Sarayında düzenlendi.

Japon Devlet Bankası, Japan Bank for International Corparation (JBIC) Japon Devlet Bankası Japan Bank for International Corporation (JBIC), Nippon Export and Investment Insurance (NEXI), Sumitomo Mitsui Banking Corporation (SMBC), Bank of Tokyo-Mitsubishi (BTMU), Nippon Life Insurance Company, Dai-ichi Life Insurance Company, The Iyo Bank ve Standard Chartered Bank projeye finansmanı sağlayacak.

İkitelli Şehir Hastanesi 1 milyon 60 bin metrekare olacak ve yapımında 5 bini aşkın kişinin 3 yıl süreyle çalışacak. Açılışla birlikte günde 24 bin ziyaretçi bekleniyor. Refakatçi, sağlık personeli, medikal personeli gibi unsurların da eklenmesiyle günde rakam 65 bin kişi, yılda 23 milyon kişinin hastaneyi aktif olarak kullanması öngörülüyor. İkitelli hastane ile birlikte bölgenin sağlık başkenti haline gelmesinde ön ayak olacak.

Bir cevap yazın